5 tipů, jak efektivně šetřit 

Inflace se pohybuje v dvojciferných číslech už několik měsíců a mnoho z nás to nutí zamyslet se nad tím, jak (začít) efektivně šetřit. Pokud patříte mezi ty, kteří by rádi ušetřili víc, než do pokladničky velikosti porcelánového prasátka, čtěte dál. platba kartou

Příjmy a výdaje

Předtím, než se do šetření pustíte, je dobré ujasnit si, jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Díky tomu zjistíte, kde přesně vám peníze protékají mezi prsty a dá se ušetřit. K tomuto kroku vám bude stačit obyčejná tužka a papír, či excelovská tabulka. V dnešní době existuje mnoho aplikací, které vám se sledování příjmů a výdajů mohou pomoct. 

Zjistíte tak, jaké jsou vaše základní výdaje, jako jsou náklady na bydlení, faktury za telefon, energie nebo doprava. Možná vás pak překvapí, kolik utratíte za věci, které možná ani nepotřebujete. 

Jak spořit? Pravidlo 50/30/20

Máte přehled o tom, za co a kolik utrácíte? Pojďme vaší peněžence nastavit řád. Pravidlo 50/30/20 je jednoduchý systém spoření. Ideální (nejen) pro začátečníky, kteří se chtějí naučit, jak začít šetřit peníze. 

Pravidlo udává, kolik procent z rozpočtu padne na danou skupinu výdajů. Výdaje dělíme do 3 skupin: 

  • 50 % – základní výdaje: strava, doprava, jídlo apod.
  • 30 % – volný čas a zábava, oblečení apod. 
  • 20 % – investice, úspory, rezerva na spořícím účtu
Investujte po malých částkách

Na běžném či spořicím bankovním účtu moc peněz nezískáte. Proto se mnoho lidí v dnešní době začíná zajímat o investování. Investice totiž nejsou jen pro vyvolené s velkým kapitálem. Je rok 2022 a investovat můžete začít již od pár stovek korun. Jak na to? 

Zapomeňte na hledání nejlepšího spořicího účtu. Investice jsou skvělou cestou, jak spořit. Mají totiž vlastnost v podobě složeného úročení – peníze, které investujete, se během let kumulují. Ty díky úrokové sazbě tvoří další peníze a vám vzniká z investic výnos. 

Pro malé či začínající investory doporučujeme investiční fondy nebo indexové fondy ETF, které lákají na možnost investic s nízkým vstupním kapitálem a velmi nízkými poplatky.

Plánujte

Bez finančního plánu to nepůjde. Chcete ušetřit peníze na konkrétní věci? Cestování, nové auto či letní šaty – priority jsou různé, avšak cesta k nim je podobná. Stanovte si dobu, měsíční částku a každý měsíc, hned po výplatě peníze uložte – ať už na spořicí účet, nebo do obálky. 

Pokud máte cílů víc, seřaďte si je dle priority. Napište si je a po splnění odškrtněte. Cíl budete mít na očích a může tak působit jako skvělá motivace vydržet! 

Staňte se mistry kuchyně – připravujte jídla doma

Každodenní oběd ve firemní restauraci dokáže zamávat rozpočtem. Popřemýšlejte, zda obětujete hodinu svého volného času v kuchyni přípravou domácího oběda. Za cenu jednoho jídla v restauraci můžete mít několik domácích. A to je zajímavá cesta, jak šetřit penězi. Nejen, že ušetříte, navíc vylepšíte váš kuchařský um! 

 

foto: unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>