Recyklace kartónových obalů a plechovek – opravdu víme jak? – 3. díl

Recyklace kartónových obalů a plechovek je kapitola sama o sobě. Ačkoli mají stejně jako recyklovatelné materiály, které se víc vryly do povědomí lidí (sklo, plasty nebo papír) přednost ve stoprocentní recyklaci, musíte si dát práci s hledání, kam jej uložit. Kontejnerů přímo na kartony je totiž jako šafránu. S plechovkami je to ještě složitější.

Kartónové obaly

Kartónové obaly nápojů jsou rok od roku oblíbenější. Výhody kartónových obalů si začíná uvědomovat stále více spotřebitelů a jeho oblíbenost stoupá a tím i jejich spotřeba. Do oběhu se jich ale vrací jen minimum.

Recyklace kartónových obalů probíhá hned dvěma způsoby. Tou první je metoda vířivého rozvláknění. Jednotlivé vrstvy obalu (papír, hliník a polyetylenová fólie) se takto od sebe oddělí a jsou zpracovávány zvlášť. Tímto způsobem se z kartónových obalů získá 70-90 % celulózových vláken. Ty se pak zpracovávají podobně jako starý papír. Zbytky hliníkové a polyethylenové fólie je možno opět využít přímo v papírně při výrobě páry nebo pro ohřev vody. Mohou se ale dále zpracovat třeba na palety.

Při recyklaci druhou metodou se použité obaly rozdrtí a za tepla se ze vzniklé hmoty lisují třeba desky používané ve stavebnictví. Vámi roztříděné kartónové obaly z oranžových kontejnerů (respektive z šedivých kontejnerů s oranžovou přelepkou) v České republice míří právě na takou linku.

Plechovky

Průměrná životnost hliníkových nápojových plechovek je šest týdnů, včetně doby kdy jsou vyráběny, plněny, prodávány, recyklovány a repasovány. Každou minutu denně je průměrně recyklováno více než 123.000 hliníkových plechovek. Pokud se ale odhodláte plechovky třídit, nezapomeňte, že to není jediný hliníkový obal, který projde vaší domácností. Sbírat lze také nápojové plechovky, použité fólie od jogurtů, termixů, salátů, sýrů, šroubovací uzávěry od alko i nealko nápojů, obaly od paštik, tuby od léčiv, fólie z čokolád i různé sprejové nádobky.

Že je, obal opravdu hliníkový poznáte podle symbolu tří šipek a uvnitř čísla 41 či pod šipkami označení ALU. Neexistují ale kontejnery, které by byly zaměřeny na hliníkové obaly. Jsou pouze sběrná střediska odpadů a sběrny zpracovatelských firem, kde za hliníkové obaly dostanete i pár korun. Firmy zpracovávají hliník opět dvěma způsoby. První možností je zpracování drcením, zbavování laků a barev a výroba hliníkového prášku a granulí.

Tento polotovar se pak uplatní jako redukční činidlo při výrobě oceli. Jiná cesta zpracování je slisování fólií, které pak umožní přetavení na hliníkovou slitinu či granule. Zpracovatelským firmám proto v obou případech pomůže, pokud obal očistíte od zbytku potravin i papírových nálepek.

Recyklací jedné hliníkové plechovky se může ušetřit značné množství energie, což odpovídá např. 100 wattové žárovce svítící téměř čtyři hodiny nebo zapnuté televizi po dobu tří hodin.

Pokud každá osoba recykluje jednu hliníkovou plechovku každý měsíc, uspoří energii, která se rovná 1.750 až 3.500 galonů plynu.

Foto wikipedie.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>