V dnešním světě na nás útočí znečištění všeho druhu. Jedním z velmi vážných problémů je hlukové znečištění.
Možná si to neuvědomujete, ale nadměrný hluk je příčinou značného stresu.
Může tedy nakonec způsobit i řadu civilizačních chorob.
Při vysoké hladině hluku (55 dB) se velmi výrazně zvyšuje krevní tlak.
Dlouhodobé vystavení hluku pak například vede k vysokému krevnímu tlaku, žaludečním vředům, infarktu.
Nejohroženější jsou lidé, kteří bydlí v blízkosti velkých komunikací, letišť, průmyslových podniků, železnic a další podobných objektů. Značné hlukové zátěži jsou vystaveny i obyvatelé velkých měst. Detailní hluková mapa Prahy, která měřila hlukové zatížení pro každé číslo popisné, uvádí, že v Praze je devadesát tisíc míst s nadlimitním hlukem.
Přitom od roku 2000 platí v České republice Zákon o ochraně veřejného zdraví, podle kterého měly být všechny hlukové zátěže odstraněny. Do dnešní doby se toho však moc neudělalo. Samozřejmě nejsou peníze. Nakonec většina staveb a zařízení, která nebyla schopna limit splnit, dostala výjimku.
Boj proti hluku však není jednoduchá záležitost. Lidem takto postiženým mohou do jisté míry ulevit protihluková okna, speciální fasády, bariéry kolem silnic a železnic. Mimochodem tyto bariéry nesnižují pouze hluk, ale také znečištění svého okolí. Bude však také potřeba výrazně změnit strategii dopravy.
Snížení projíždějících aut na polovinu totiž sníží hluk pouze o 3 dB. Řešením je tak investice do rozvoje městské hromadné dopravy, a to zejména s podporou méně hlučných dopravních prostředků (například autobusy na zemní plyn, elektromobily…), podpora cyklistů, dokončení obchvatů. Kvůli značným finančním investicím se toho však nedočkáme hned. Bude to trvat nejspíše desítky let. Odborníci však upozorňují, že řešení následků nadlimitního hluku nás vyjde mnohem dráž, než prevence. V devadesátých letech provedl totiž Ústřední dopravní institut výzkum, kde srovnával náklady na prevenci a řešení následků zvýšeného hluku. Náklady na prevenci byly mnohem menší.
Jak se mohu bránit?
Máte-li pocit, že hluk ve vašem okolí, ale i na vašem pracovišti je nadlimitní a ohrožuje vaši pohodu a zdraví, samozřejmě se braňte. Stížnost můžete podat na kteroukoli Krajskou hygienickou stanici. Ta stížnost prověří, provede patřičná měření a případně vyzve majitele nebo správce objektu, který tento hluk produkuje k nápravě. Při nedodržení nařízení hrozí ze strany Krajské hygienické stanice pokuta.
J. H.