Při práci nebo odpočinku v zahradě většina ráda zapomene na hodiny, ať již ty plynoucí, nebo ty, co čas odměřují. Někdy ovšem kolik je hodin vědět potřebujeme, a potom, stojíme před volbou, zda sebou brát mobil, hodinky či budík, nebo se odbíhat dívat na hodiny domů. Můžeme se ale také inspirovat od našich předků a pořídit si hodiny sluneční.
Tyto hodiny měří čas v závislosti na zdánlivém pohybu slunce na obloze a stínu, podle jehož aktuální pozice lze čas určit. Používali je už v starověkém Egyptě a z původního dřevěného kolíku se v průběhu doby změnily na umně provedené dílo.
Sluneční hodiny nalezneme obvykle na zdech domů, nicméně se setkáme i s modely, umístněných přímo v zahradě. Návodů na jejich výrobu od materiálů po grafiku nalezneme na internetu celou řadu. Můžeme si je ovšem nechat vyrobit i na míru, nejlépe přímo od odborníka, který se vyzná v správném zakreslení ukazatelů času vzhledem k poloze.
Prvním krokem je nalezení nejvhodnějšího místa pro jejich umístění. Hlavní zásadou je, že hodiny nesmí být ničím stíněné. Roli hraje i výběr správného koutu, je zřejmé, že hodiny lépe vyniknou v části okrasné než mezi záhony se zeleninou.
Co se týče jejich samotné realizace, můžeme si načrtnout jejich osobité provedení od materiálu po výtvarné zpracování, nebo se třeba inspirovat různými historickými modely a pořídit si repliku.
Na výběr jsou dvě základní varianty provedení a to vodorovně, ať již přímo na zemi nebo na nějakém speciálně vyvýšené plošině, či svisle, například na sloupku. Přihlížet bychom měli k celkovému charakteru zahrady, tak aby hodiny dobře ladily s okolními prvky.
U zahrady v moderním duchu můžeme sáhnout po avantgardnějších modelech, u zahrady laděné do romantičtějších tónů oceníme naopak repliku nějakých zámeckých slunečních hodin, zatímco u zahrady ve venkovském stylu nás zaujmou spíše lidové motivy.
Sluneční hodiny si samozřejmě můžeme zakoupit i jako dekoraci, nicméně právě jejich funkce měřiče času jim dodá onen správný punc magie starých časů.
Autor: Žaneta Pixová