Tapetování je pro mnoho lidí stále ještě komplikovanou záležitostí. Zdá se jim příliš náročné a odstrašuje je také představa nečistoty v bytě. S tapetami nových generací je ale tato činnost zábavou. Nejrůznější druhy moderních tapet a účinná speciální lepidla nabízejí každému nekonečné možnosti při úpravě interiéru.
Vlies vypadá jako papír, ale papír to není
Vliesové tapety jsou tapety z netkaných textilií. Materiál tvoří speciální buničitá a polyesterová vlákna s přídavkem polymerového pojiva. Na první pohled je vlies velice podobný papíru, vlastnostmi se od něj ale podstatně liší. Je šetrný k pokožce, stabilnější, poddajnější a lépe zpracovatelný. Je silnější než papírové tapety a nemění barvu ani když je vystaven slunci. Tapety jsou samozřejmě omyvatelné a při lepení či namočení drží svůj tvar. Další výhodou je jejich pružnost – dokážou se napnout až o 4 mm, a skryjí tak různé prasklinky ve zdech. Velmi dobře tepelně a hlukově izolují.
Konečná úprava hrubých druhů vlisových tapet je velice zajímavá a lze ji provádět mnoha způsoby. Tapetu lze klasicky natřít, je ale také možné ji natírat jen z rubu, čímž dosáhneme jemného tónování. Další variantou je natírání lícové strany a následné setření houbičkou. Vzniká tak zajímavá kombinace syté barvy nižších a bílé či světlejší barvy vyšších míst. Vliesová tapeta se také lepí úplně jinak než běžné tapety – lepidlo se nanáší přímo na stěnu, nikoli na tapetu. Pokud chceme vliesovou tapetu po letech odstranit, není třeba se trápit s odstraňovači tapet, ale stačí tapetu za sucha za horní okraj stáhnout, a to pruh po pruhu a zcela beze zbytku.
Znáte makulaturní tapety?
Speciálním druhem tapet, který je rovněž ještě poměrně málo známý je makulaturní tapeta. Používá se k vyrovnání povrchu a pro jemnost stěny. Vytapetovaný prostor se následně ještě maluje, stejně jako běžná stěna. Plocha je ovšem jednolitější a jemnější a barva lépe drží. Tapeta se nemusí předem provlhčovat, tapetování je tak skutečně rychlé.
Často se u tapet setkáváme také s pojmem strukturovaná tapeta, pod nímž se může skrývat buď textilní tapeta, např. pytlovina, a nebo její vinylová napodobenina. Strukturou je myšlen nerovný povrch, tzn. některá místa jsou vyšší a některá nižší. Vinylové druhy tapet mají zpravidla papírový podklad, který je kryt vinylovou vrstvou. Přírodními tapetami mají výrobci a návrháři zpravidla na mysli makulaturní tapety, na nichž jsou aplikovány pásy nesoucí přírodní materiál. Drcený korek, textilní vlákna, kousky listů či slámy apod. Klasické papírové tapety, které známe z minulosti jsou již téměř překonané.
Vzor i barvu dobře promyslete
Volba vzoru a barvy tapet může opticky výrazně změnit celkový dojem z prostoru. Před plánovaným tapetováním je tak kromě materiálu a jeho vlastností velmi důležitá také barva, vzor a způsob aplikace tapety.
Pokud máme vysoké stropy a přeme si, aby opticky vypadaly nižší, pak je vhodné strop místnosti vytapetovat tmavě. Další variantou je buď volba vodorovně směrovaného vzoru tapety a nebo nevytapetování stěny až ke stropu, ale ponechání širokého pruhu stěny volného nebo ukončení bordurou. Osvětlení se doporučuje směřovat přímo dolů. V případě, že řešíme opačný problém a máme místnost nízkou a chceme ji opticky „zvýšit“, pak volíme svislé vzory a nebo vytapetujeme strop světlou barvou a dostatečně ho osvětlíme. Místnost bude také působit jako vyšší když vzorovaná tapeta dosahuje až ke stropu.
Velkou místnost opticky zmenšíme pokud zvolíme diagonálně probíhající, případně velký vzor nebo vydatné barvy. Malá místnost bude působit jako větší pokud použijeme světlé barvy tapety a na jednu stěnu (tu bez oken a dveří) zvolíme buď velký vzor nebo decentní károvaný vzor případně lesklé efekty. Arkýř či podkroví bude působit jako větší díky světlým tapetám.
Tapety se doplňují bordurami, které stěny oživí a nápadným vzorům dají rámec. Navíc vylepšují proporce prostoru. Bez rámování bordurou by místnost působila nedokončeně. Navíc při sladění s podlahovou lištou působí místnost zpravidla útulněji a strop jako nižší. Velké místnosti lze bordurami zajímavě rozčlenit a dekorovati.
Sandra Špačková