Litinové vany jsou starými známými v našich koupelnách. Zčásti proto, že hodně vydrží, zčásti proto, že koupání v nich je opravdu skvělým zážitkem, se opět vracejí do nabídek firem.
Životnost jako nejdůležitější výhoda!
Nesporně lákavou charakteristikou litinových van je jejich výdrž. Užívat ji můžete několik desítek let. I výrobci se vás budou snažit přesvědčit a nabídnou i třicetiletou záruku.
Litina je slitina železa a uhlíku (jeho podíl musí být minimálně 2,14%, slitina s menším obsahem uhlíku je ocel). Litinové vany mají dobré izolační vlastnosti, vysokou odolnost vůči tlaku a nízkou pružnost. Voda si tak uchová svou teplotu po delší dobu a koupající se člověk si tak může pohodlí vany užít mnohem déle.
Pokud litinovou smaltovanou vanu doma máte a nechcete se jí vzdát, i když už jsou na ní otisky zubu času, můžete se pokusit o její renovaci. V zásadě existuje několik možností, jak ze staré vany vykouzlit opět skoro novou:
Tmel na opravy bílého smaltu: Pro opravu drobných poškození (například když vám do vany upadne těžký předmět a odštípne kousek smaltu) můžete využít pouze malá balení tmelu. Stojí přibližně 100 Kč/15 ml.
Epoxidový nátěr: Nátěry jsou dvousložkové. Zvlášť koupíte lak a tužidlo a před samotnou aplikací je smícháte. Podmínkou je důkladné vyčištění a odmaštění povrchu, odstranění rzi a jemné zdrsnění podkladu. Epoxidové nátěry jsou sice levnější variantou renovace, jejich vlastnosti ale za původním smaltovaným povrchem značně pokulhávají. Nikdy totiž nemohou dosáhnout takové mechanické odolnosti. Sice bude odolný vůči běžným chemickým přípravkům, které v koupelnách používáme, ale snadněji se oprýskne a poškrábe. V mnohých případech nátěr po několika letech zežloutne.
Polyuretanový nátěr: Použití PUR barev pro renovaci vany není tolik známé jako epoxidové nátěry, oproti nim má ale jednu výhodu – odolávají slunečnímu záření, a neztrácejí tak časem lesk a barvu.
Přesmaltování: Krajní možností je přesmaltování vany. To ale sami rozhodně nezvládnete a pravděpodobně budete mít problém sehnat firmu, která má odpovídající možnosti.
akrylátová vložka: Další variantou je akrylátová vložka, kterou lze vložit i do vany litinové. Za materiál i práci dáte přibližně 5 000 až 7 000 Kč, koupat se ale už nebudete v litinové vaně.
Pokud budete potřebovat odstranit starý nátěr, můžete ho opálit, efektivnější a méně náročnou cestou však může být použití odstraňovače starých nátěrů, který bude dostatečně agresivní, aby zvládl i dvousložkové nátěrové hmoty.
Dilema, zda renovovat starou vanu, nebo koupit vanu novou, může rozlousknout cena. Litinové vany stojí kolem 15 000 Kč (smaltované vany můžete sehnat i za 3 000 Kč, ale nejde o litinové, nýbrž o ocelové vany). Cena se ale může vyšplhat až na několik desítek tisíc, zvlášť pokud požadujete solitérní kousek, který bude budit pocit luxusu.