V noci se budíte a ráno si připadáte jako zpráskaný pes? Pokud nemáte vážný zdravotní problém, který zapříčiňuje vaši nespavost, pak máte špatnou postel. Vašim zádům nestačí molitanový gauč nebo pérová válenda. Abyste se ráno budili čilí a plní elánu vyplatí se investovat do kvalitního roštu a matrace.
Samotná postel kvalitu spánku neovlivňuje tak jako právě rošt, matrace a materiál polštářů a peřin. Jste-li většího vzrůstu, můžete si snadno přivodit zdravotní problémy například i krátkou postelí.
Proto při výběru pamatujte na to, že minimální délka správné postele by se měla rovnat délce člověka a k tomu 25 centimetrů. Šířka pak je 80 centimetrů, ale pochopitelně čím širší, tím větší pohodlí. Standardní velikost postelí činí 90×200 centimetrů u jednolůžka, u dvoulůžka 140×200, 160×200 a 180×200. Méně standardní, ale přesto snadno sehnatelné jsou postele prodloužené délky 220 centimetrů. Ideální výška je 45-55 centimetrů. Starší lidé mající problémy s pohyblivostí by měli zvolit postele vyšší, aby se jim pohodlněji vstávalo.
Čelo slouží k tomu, aby chránilo hlavu před průvanem. Také díky němu nepadá polštář. Naopak si dobře rozmyslete, zda potřebujete čelo i v nohách postele, zda tam nebude spíše překážkou.
„Nešikovné maso musí pryč“, říká se. Ale na nohou máme jen omezený počet prstů, a tak si při výběru rozmyslete, zda chcete nohy postele ostrých tvarů. Velice snadno se o ně dá přivodit úraz.
Oproti celočalouněným postelím, u kterých je matrace pevně spojena s lůžkem jsou vhodnější postele lehké a vzdušné. Lze je snadněji udržovat, nedrží se v nich ani prach ani roztoči a jsou vhodné i pro alergiky.
Co ještě může ovlivnit kvalitu spánku? Kromě matrací, u kterých je výběr ještě těžší než u postelí, může náš spánek ovlivnit i nepříjemná komáří návštěva a třeba i maličkost, jakou je špatné zvolení pyžama. V pyžamu se totiž musíme cítit jako v bavlnce. Dnes jsou na trhu běžně k dostání pohodlné noční košilky, které mohou zároveň krásně vypadat. Hladových komárů se lze snadno zbavit pořízením moderní síťky proti hmyzu. Další zásadou zdravého spánku je dobře větraná, nepřetopená místnost a nepřecpané bříško. Dobrou noc