Znáte to, otevřete skříň a z ní na vás vykoukne spousta nevyžehleného prádla. Většina z nás to asi ignoruje do doby, dokud má něco na sebe. Pak však nastává chvíle, kdy je potřeba vzít žehličku a pustit se s tou hromadou do boje. Víte však, že i tak banální věc jako je žehlení je energeticky dosti náročné. A teď nemyslím vaši fyzickou energii, kterou vynaložíte při samotném aktu žehlení. Myslím energii elektrickou, která rozehřívá vaši žehličku.
Prvním krokem k úspoře elektrické energie během žehlení je vybrat správnou a energeticky úspornou žehličku. I zde platí, že hlavním kritériem by neměl být vzhled žehličky, ale jiné parametry. U žehličky jsou důležité zejména kvalita žehlící plochy, parní otvory, její příkon a samozřejmě osvědčení o certifikaci pro český trh.
Před samotným začátkem žehlení je třeba prádlo pečlivě roztřídit. Různý materiál se totiž žehlí při jiné teplotě. Doporučenou teplotu žehlení dodržujte. Nepoškodíte tak prádlo, ale právě tím, že prádlo, které se může žehlit při nižší teplotě, nebudete žehlit při zbytečně vysokých teplotách, ušetříte značné množství elektrické energie.
Při praní se doporučuje používat aviváž. Prádlo je měkčí a lépe se žehlí. Žehličku nenechávejte zbytečně zapnutou. Uniká vám drahá energie. V žádném případě ji nenechávejte delší dobu zapnutou bez dozoru. Pokud nefandíte napařovacím žehličkám, klidně žehlete klasickou žehličkou. Dnes se vrací do módy. Napařování totiž není nezbytně nutné a na efektivnost žehlení nemá vliv. Přeji vám tedy hodně trpělivost a ať vás od žehlení nebolí záda
.
J. H.