Topná sezóna už začala a tak většina z nás už jistě zapnula kotel nebo otočila termostatem na radiátoru ústředního topení. Možná pak ani nepřemýšlíte, že vhodným nastavením teplot na termostatu můžete během roku ušetřit nemalé finanční prostředky. Jak tedy optimálně regulovat teplotu se vám v našem článku pokusíme poradit.
Základním předpokladem je nepřetápět. Pokud máte v bytě či domě zbytečně velké vedro, nejen, že to není dobré pro váš organizmus, ale o to víc větráte a to má samozřejmě vliv na spotřebu tepla. Například mnohem výhodnější může být krátké puštění topení na plný výkon, než delší dobu na výkon slabší. Toto opatření se vyplatí zejména u plynových kotlů.
Pokud bydlíte v domě s centrálním vytápěním, pak je velmi pravděpodobné, že na svých radiátorech máte termostatické hlavice. Pomocí nich si můžete teplotu regulovat, jak vám vyhovuje. Ovšem pozor. Nenajdete tu přesnou teplotu ve stupních celsia, ale pouze stupeň 0-5. Musíte si tak zkusit, jaké nastavení hlavice vám nejlépe vyhovuje. Když větráte a radiátor je blízko okna, nebo dokonce pod ním, tak ho vždy nastavte na stupeň 0. Jinak termostatická hlavice pozná, že se ochladil vzduch a začne do radiátoru pouštět více teplé vody. Tedy budete mít větší náklady na vytápění. Pro některé pak může být značně nemilé, že během noci radiátory netopí.
Dalším základním pravidlem je netopit zbytečně, když nejste doma. Některé z nejmodernějších termostatických hlavic je možné nastavit tak, že v době vaší předpokládané nepřítomnosti udržují v místnosti jen vámi nastavenou teplotu. Ta by měla být ideálně 16 °C. Vyšší teplota je zbytečné plýtvání, při nižších teplotách zase dochází ke ztrátám při následovném vyhřívání místnosti.
J. H.