Čekáte dítě, nebo už vám nějaký špunt pobíhá po bytě a máte obavy o jeho bezpečnost? Lékaři upozorňují, že nejvíce úrazů dětí se přihodí v domácím prostředí. Zatímco venku jsou rodiče ostražití a svá dítka hlídají, jak jen mohou, doma jejich pozornost poleví. Samozřejmě asi nikdo z nás neočekává, že v domácím prostředí, které každý z nás považuje za bezpečné, by mohl náš potomek dojít k nějaké újmě. To je právě chyba. A jelikož platí, že takovým neštěstím je lepší předcházet, tak vám v dnešním článku poradíme několik málo základních tipů, jak svoji domácnost připravit na narození dítěte. Pojďme to tedy vzít místnost po místnosti.
Začněme tedy od koupelny. Většina z nás v koupelně skladuje různé hygienické a uklízecí prostředky. Ty v žádném případě nesmí být volně dosažitelné. Tedy měly by být minimálně v takové výšce, do které dítě nedosáhne a to ani, když vyleze na židli. Nejlepší však je takové prostředky zamknout. Rovněž dítě nenechávejte bez dozoru v případě, že je vana plná vody. Na dno vany raději připevněte protiskluzovou podložku. Na baterie a vodovodní kohoutky opatřete speciální návleky, které zabrání vážnému úrazu v případě, že by na ně dítě spadlo.
Velmi rizikovým místem je kuchyně. V ní je totiž spousta ostrých předmětů, skla a samozřejmě horkých ploch a elektrických spotřebičů. Samozřejmostí by mělo být, že každý elektrický spotřebič bude mít dětskou pojistku, stejně jako sporák. Nože a další ostré předměty, ale i sklo bude mimo dosah dítěte a rozhodně v jeho dosahu nepokládáme ani nic horkého.
V obývacím pokoji, tak jako v každé další místnosti, je lepší mít zabezpečené zásuvky, aby do nich dítě nic nemohlo strčit. Také je dobré schovat všechny rozvody a kabely od televize, atd.… Určitě není zrovna nejbezpečnější mít skleněný konferenční stolek.
V dětském pokojíčku se vyvarujte všeho, co na dítě působí negativním dojmem a z čeho by mělo strach. Nemělo by tu být nic skleněného, a pokud dítě ještě spí v postýlce, tak se přesvědčte, že z ní v noci nevypadne ani, že z ní nevyleze.
J. H.