Většina panelových domů byla postavena v 70. až 80. letech. Tyto domy tedy dnes potřebují celkovou rekonstrukci, neboť u nich postupem času dochází k chátrání, vykazují řadu závad a ve svém stavu pak nenaplňují požadavky na nízkoenergetický provoz.
Kromě rekonstrukce panelových domů je důležité provést i celkové zateplení.
Kdy má cenu provést zateplení?
Jak už bylo výše zmíněno, mnoho panelových domů bylo postaveno v době, kdy se kladl důraz na nízké náklady a rychlost. Tomu také v dnešní době odpovídá jejich celkový stav. Pokud Váš panelový dům chátrá, vykazuje mnoho závad (např. dochází k úniku tepla do prostředí skrze stěny, okna, střechu, podlahu) a již neplní funkce, které by plnit měl, je vhodná doba na jeho rekonstrukci.
Přínos rekonstrukce panelového domu
Díky rekonstrukci panelového domu lze ovlivnit jeho životnost. Ta se prodlouží, zlepší se komfort bydlení nájemníků, zvýší celkovou hodnotu nemovitosti a navíc se také zvýší její vzhled. Díky samotnému zateplení se u panelového domu ušetří poměrně vysoké náklady za vytápění. Kromě těchto ekonomických přínosů má zateplení také příznivý vliv na zvýšení kvality využití objektu. Dále je možné v celé budově snížit vlhkost, eliminovat výskyt mikroorganismů atd.
Další výhody zateplení:
- zpomalení celkové destrukce domu (např. koroze vnitřní výztuže obvodových panelů, trhliny v obvodovém plášti, zatékání do panelů atd.)
- celkový vzhled budovy
Pozor na postup
Zateplení panelového domu by se nemělo provádět do té doby, než budou na budově vyměněna stará okna za nová. Pokud by se nemovitost nejprve zateplila, a pak se teprve vyměnila stará okna, nemusí být v tomto případě zajištěna vodotěsnost spojů mezi kontaktním zateplovacím systémem a okny. Kromě toho by tepelná izolace navíc nepřekrývala rám okna, kvůli čemuž by mohlo dojít ke snížené vnitřní povrchové teplotě a riziku plísní.
Použitý materiál
Při zateplování panelových domů platí stejné zásady jako při zateplování rodinných domů. Pro realizaci se používá certifikovaný zateplovací systém. Co se týče materiálů, nejčastěji se k zateplování používá buď polystyren, nebo minerální vlákna.
Druhy materiálů:
- polystyren – tento materiál se používá jako tepelná izolace nejčastěji, polystyren dokáže chránit fasádu před nepříznivým vnějším počasím (např. proti slunečnímu záření, povětrnostními vlivy atd.)
- minerální vlákna – používají se hlavně u panelových domů, u kterých je potřeba vyšší požární odolnost
Tloušťka tepelné izolace
Při výběru izolace Vám doporučujeme vybírat tloušťku 10 – 14 cm. Na trhu je však k dispozici také izolace, která má tloušťku 16 – 20 cm. Ceny za zateplení jsou obdobné. Vyberte si proto takovou izolaci, která je více tepelná, což platí jen do určité tloušťky.
Nevybírejte izolaci, která má tloušťku přes 20 cm. Každý další centimetr nad 20 cm nemá téměř žádný vliv na úsporu celkové energie. Nevíte-li, jaká tloušťka by byla pro Vaší nemovitost ideální, obraťte se a energetický audit, která Vám stanoví optimální tloušťku tepelné izolace pro Váš dům.