Vybavení kutilské dílny

Každý správný kutil by měl mít vlastní domácí dílnu. Díky dílně bude mít místo pro své nářadí a prostor, kde bude tvořit a opravovat. Pokud je někdo kutilem začátečníkem, určitě ocení následující řádky. Dozví se totiž, co by v domácí dílně určitě nemělo chybět, jaké je potřebné vybavení i jak se o dílnu starat.

Ponk

Pro lidi, kteří stále něco opravují a vylepšují, je jejich dílna rájem. V každé správně dílně, ať už má sloužit truhlářovi nebo automechanikovi, by nemělo chybět základní vybavení, které je univerzální. Klíčovým prvkem je pracovní stůl, jinak nazývaný ponk.

Měl by být prostorný a stabilní, aby vydržel potřebnou zátěž. Co se týká desky, ta by měla být vybrána podle zaměření kutila. Na každém pracovním stole nesmí chybět svěrák nebo jiné upevňovací zařízení. Určitě by neměly chybět ani šuplíky na předměty, které je potřeba mít stále po ruce.

řadí

Co by to bylo za dílnu bez nářadí. Současný trh nabízí širokou nabídku nejrůznějších šroubováků, klíčů, vrtáků a jiného nářadí. Je potřeba tedy vybírat na základě funkčnosti a kvality.

  • kladiva různých velikostí
  • křížový šroubováky
  • ploché šroubováky
  • sada imbusů
  • pilníky, pily
  • smirkové papíry různé hrubosti
  • svěrky

Obecně se doporučuje kupovat nářadí po jednotlivých kusech, sady jsou většinou tvořené z nekvalitních kusů, které se rychle ničí. Výjimku tvoří kufry, kde se nejedná o různé druhy nářadí, ale o hlavice různých velikostí.

Známka kvality se vyznačuje delší životností a pohodlným úchopem. Díky tomu nebudou při dlouhé a náročné práci vznikat na dlaních puchýře nebo mozoly. Vyplatí se kupovat nářadí ve specializovaných obchodech a od léty prověřených značek, jako je Bosch.

Stroje

V dílně zkušeného kutila nesmí chybět ani stroje. Nejčastěji se jedná o vrtačky nebo brusky. Ale stále více je poptávka po strojích, které umí zpracovat jak dřevo, plasty nebo kovy. K tomu slouží obráběcí stroje. Je jich celá řada, existují malé obráběcí stroje jako úhlové brusky, až po velké stroje jako je soustruh nebo fréza. Díky těmto strojů je práce rychlejší, přesnější a méně namáhavá.

  • ruční rotační stroje
  • úhelná bruska
  • stolní brusky
  • soustruh

Pořádek

Není potřeba mít v dílně důkladně uklizeno, přeci jen je to pracovní prostor, ale chaos a nepřehlednost bude od práce zdržovat. Je potřeba, aby věci měly své místo a byly pravidelně ošetřované a udržované. Na nářadí nesmí zůstávat stopy po lepidle nebo barvě. Opravy obráběcích strojů jsou poměrně finančně náročné, ale pravidelným servisem se jim dá předejít.

Světlo a teplo

Většina kutilů tráví ve své dílně velké množství času, a tak je potřeba, aby v dílně bylo příjemné prostředí.  V zimních měsících je nutností topení, nebo alespoň nějaké topné těleso. Se zmrzlýma rukama se špatně pracuje nebo opravuje. Důležité je, aby v dílně bylo pořádné osvětlení. Nejen z důvodů lepší viditelnosti, ale i ze zdravotních důvodů, předejde se tak zhoršení zraku nebo případným úrazům.

Bezpečnost především

Ve většině dílen se pracuje s hořlavými materiály, ať už se jedná o lepidla, barvy nebo laky, je potřeba mít hasicí přístroj. Dalším bezpečnostním prvkem by měla být ventilace. Při práci se vzduch znečišťuje částečkami, které odpadají, hýří se prach nebo se uvolňují škodlivé výpary. Pokud není možnost nainstalovat ventilaci, je potřebné často větrat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>