Také jste jedním z těch, kdo se od malička toužili stát muzikantem, ale nemáte finanční prostředky na nákup nebo zařízení profesionálního studia? Ani nemusíte. Můžete si přece pořídit studio v domácích podmínkách. Stačí mít počítač, hudební sluch a pár korun k tomu. Jak tedy zařídit domácí hudební studio?
Ze všeho nejdříve je dobré zařídit místnost nábytkem. Je dobré nezastavět nábytkem celou místnost, aby se v ní zvuky netloukly. Bez stolu, židle a úložných prostor se ale v domácím hudebním studiu neobejdete. Široká nabídka nábytku brw může nedostatek tohoto nábytku vyřešit.
A teď k vybavení domácího nahrávacího studia..
Základem domácího studia je PC nebo notebook. Vzhledem k tomu, že běžné počítače určené především práci nejsou předurčené na práci s hudebními soubory, a je tedy nutné přikoupit externí zvukovou kartu. Díky tomu eliminujete praskání a šumění a externí karta zamezí i možným zpožděním při nahrávání.
Další nezbytnou položkou je hudební software. Pro hudební začátky pravděpodobně vystačíte s hudebním softwarem, který byste měli obdržet ke zvukové kartě zdarma. Pokud to s hudební kariérou myslíte vážně, investujte do plnohodnotné verze hned zpočátku.
Mezi základní vybavení jednoznačně patří i studiové monitory (reproduktory). Většina dnešním monitorů jsou aktivní, tedy se zabudovaným zesilovačem.
Abyste mohli provádět monitoring při nahrávání a zpěvu nebo třeba kytary, bude zapotřebí pořídit si i sluchátka a samozřejmě mikrofon. Vhodný je univerzální kondenzátorový mikrofon, jehož prostřednictvím lze totiž snímat prakticky cokoliv – od zpěvu po elektrické kytary.
Nebydlíte-li na samotě, pravděpodobně budete muset vyřešit i odhlučnění místnosti, kde jste studio zřídili. Pokud si nejste jistí tím, že budete ztlumení hlučnosti místnosti potřebovat, obraťte se na firmy, které provádí měření hluku za účelem snížení hluku. Ty si s tímto problémem hravě poradí a rovnou navrhnou a zrealizují zvukovou izolaci.