Chodíte okolo zahrad a závistivě nahlížíte přes plot a kocháte se zelenou zahradou? Je vám líto, že nemáte vlastní? Máte-li balkón či terasu, není třeba truchlit, i z nich lze pomocí jednoduchých triků vykouzlit vlastní kousek přírody, po kterém budou pokukovat všichni kolemjdoucí.
Chce to jen myslet v menším měřítku.
Květiny na terase potřebují více péče
Vybíráte rostlinky pro váš balkon nebo terasu? Tak to určitě hodně přemýšlíte nad náročností jejich pěstování i nad tím, jak moc vyrostou a jak velké mají kořeny.
Mezi rozdíly pěstování rostlin na zahradě a na balkonech patří to, že o rostliny na balkonu musíte pečovat mnohem více než o zahradní zeleň. Péče musí být intenzivnější. Rostliny je nutné pravidelně nejen zalévat, ale i řezat a zaštipovat. Pokud nedokážete rostlinám zajistit pravidelný a rovnoměrný přísun vláhy, zvažte alespoň kapkovací závlahový systém.
Můžete mít i záhonky
Ani na terase nemusíte oželet záhonky, jen je musíte vměstnat do klasických truhlíků. Pozornost je třeba věnovat spodní izolaci – pro případ protékající vody. Zajímavým nápadem je postavení souvislé řady truhlíků vedle sebe, které tak i na terase nebo větším balkónu dokáží vytvořit iluzi živého plotu.
Tvar, provedení a barvy květináčů a truhlíků je třeba pečlivě vybírat. Na malém prostoru je jejich vzhled přece jen víc na očích.
Ve výběru rostlin hraje důležitou roli pozice terasy. Uvědomte si, zda je na plném slunci, ve stínu či polostínu? V truhlících se budou vyjímat třeba oblíbené muškáty i bylinky jako meduňka, levandule, rozmarýn nebo šalvěj. Poraďte se s odbornými knihami nebo profesionálními zahradníky. Ti vám poradí, kam se jaká rostlina hodí a kdo jí bude nejlepším sousedem.
V případě větších teras se nemusíte bát ani pěstování menších dřevin, jako je smrk formánek, nebo miniaturní růže. V případně balkónové zahrady nicméně platí, že zeminu do truhlíků a květináčů je praktické pořizovat výhradně v zahradnictví, tedy ošetřenou od plevelů. Zemina přinesená z přírody s sebou vždy riziko plevelů nese
A co když máte malou pergolu?
Prostorná terasa nabízí i možnost vytvoření jakého malého zákoutí, a to formou miniaturní pergoly, třeba z mřížoví. To může být vhodným domovem pro popínavé květiny nebo třeba zimolez. K pergole samozřejmě může patřit i břečťan nebo vinná réva. Pergola samotná pochopitelně může v případě nekrytých teras sloužit i jako místo potřebného stínu pro rostliny i své pěstitele.
Sandra Špačková