Prodej bytu či domu s sebou nese mnoho povinností, které není radno zanedbat.
Co je potřeba při prodeji a koupi zaplatit a jaká je daňová povinnost?
Povinnosti vlastníků nemovitosti
Právní povinnosti pro převod vlastnického práva
- Rezervační smlouva na nemovitost
- Kupní smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí kupní
- Smlouva o advokátní úschově finančních prostředků
- Advokátní smlouva úschově listin
- List vlastnictví nemovitosti
- Návrh na vklad vlastnického práva
Povinnost vůči státu
Při převodu vlastnického práva je prodávají povinen uhradit 4% z prodejní ceny nemovitosti příslušnému finančnímu úřadu. Výše daně se vypočítává na základě vypracovaného znaleckého posudku, který se podává jako příloha daňového přiznání finančnímu úřadu nebo dle přílohy daňového přiznání k dani z nabytí vlastnictví směrnou hodnotou, která simuluje znalecký posudek. (Více o tom naleznete na webu finančního úřadu)
Daň z příjmu
Pokud nemovitost vlastníte déle než 5 let od nabytí vlastnictví nebo jste v nemovitosti měli více než dva roky trvalé bydliště, jste daně z přijmu zproštěni. V případě, že nedodržení ani jedné z podmínek, je prodávající povinen daň z přijmu zaplatit (a to do konce března následujícího kalendářního roku od prodeje nemovitosti).
Daň z příjmu bude nulová, pokud zisk z prodeje nemovitosti použijete do jednoho kalendářního roku k uspokojení své bytové potřeby.
Povinnosti kupujícího
Kupující je povinen vůči prodávajícímu být součinný při podpisu předávajícího protokolu.
V případě koupi bytové jednotky je povinen na základě převodní smlouvy dojít na družstvo či společenství vlastníků jednotek a ti jsou povinni vystavit nový evidenční list zálohových plateb.
Povinnost vůči státu
Kupující je povinen podat daňové přiznání pro daň z nemovitosti do konce ledna následujícího kalendářního roku po nabytí do vlastnictví. Na základě podaného daňového přiznání vzniká závazek jedenkrát ročně, vždy do konce května, platit daň z nemovitosti. Ta je vyčíslena v daňovém přiznání.
M. M.