K profesionálnímu čištění koberců se používají dvě různé metody. Zatímco suché čištění je vhodné zejména pro koberce na frekventovaných místech, kde nepřichází v úvahu žádné omezení, mokré čištění navrátí pěknou barvu kobercům i čalounění také v domácnostech, které je v porovnání se suchým čištěním koberců samozřejmě účinnější. Pojďme se podrobněji věnovat právě mokrému čištění neboli tepování koberců.
Čistý koberec bez alergenů
Koberec, který je pouze pravidelně vysáván, je i přes pěkný vzhled velkou hrozbou zejména pro alergiky a malé děti. Zbavit koberec roztočů a mikroorganismů pouhým vysáváním je však zhola nemožné. K tomu je nutné zvolit důkladnější metodu, jako je tepování koberců. V podstatě se jedná o mokré hloubkové čištění koberců, při němž jsou odstraněny veškeré nečistoty, prach apod. z celé jeho struktury.
Precizní postup pro dokonalé výsledky
Tepování se provádí pomocí roztoku vody a speciálního čisticího přípravku, který je pod tlakem aplikován do struktury koberce. Díky tomu se rozpustí i velmi odolné nečistoty a odstraní mastnota. Voda s nečistotami je následně důkladně vysáta a koberec je po vyčištění pouze mírně vlhký. Přesto však dochází k jistému provoznímu omezení, se kterým je třeba předem počítat. Koberec musí před dalším zatížením dokonale vyschnout, aby nezačal plesnivět a nezatuchnul.
Vliv tepování na vzhled koberce
Při tepování koberců i čalounění se používají speciální přípravky, které neobsahují bělicí složky. Nehrozí tedy, že barevnost koberce nebo jeho struktura nějak utrpí.
Co se týče omezení, tepování je možné provádět u široké škály koberců a čalounění ze syntetických materiálů. Větší opatrnost však vyžadují vlněné koberce, kterým škodí nadměrné promáčení. Přírodní materiály tepování vylučují úplně stejně jako koberce lepené lepidly, která se rozpouští ve vodě.
Další užitečné rady ohledně tepování
Tepování by se mělo provádět v pravidelných intervalech, případně s ohledem na míru znečištění. V domácnostech se zvířaty, dětmi a osobami s onemocněním dýchacích cest by měly být rozestupy samozřejmě kratší.
V rámci pravidelné údržby se investice do tepování jistě vyplatí. Důkladné vyčištění si čas od času zaslouží nejen koberce, ale také sedací soupravy, křesla, čalouněné židle a podobně. Tepování představuje velmi dobrý způsob, jak navrátit koberci nebo čalouněnému nábytku pěkný vzhled a eliminovat viditelné známky užívání, ale odstraňuje také nebezpečné alergeny.