Aby mladí lidé dosáhli na hypotéku a mohli si pořídit vlastní bydlení, potřebují mít našetřeno alespoň 20 % z hodnoty kupované nemovitosti. Splnit tuhle podmínku může být velmi náročné. Mají mladí lidé vůbec šanci hypotéku získat?
Jaké jsou podmínky při žádosti o hypotéku?
Abyste mohli žádat o hypotéku na bydlení, musí vám být více než 18 let a musíte mít našetřeno dostatek peněz – alespoň 20 % z ceny nemovitosti, kterou chcete koupit. Navíc jsou tu další dvě podmínky, které souvisí s výší hypotéky – její maximální výše je omezena na devítinásobek vašeho ročního čistého příjmu a výše splátky (resp. součet splátek) nesmí překročit 45 % vašeho měsíčního příjmu.
Při dnešních cenách nemovitostí, zejména pak ve velkých městech, jsou tyto podmínky téměř nepřekonatelnou překážkou. Aby si mohla mladá rodina dovolit hypotéku na byt v hodnotě 3,5 milionu korun, musí mít našetřeno asi 700 tisíc korun. To ale při průměrném měsíčním příjmu 25 tisíc korun trvá i několik let. Za tu dobu může cena nemovitostí zase vzrůst.
Hypotéky s 90% LTV
Zkratka LTV znamená Loan to Value a vyjadřuje poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti. Můžeme tedy říct, že značí, kolik vám banka maximálně půjčí vzhledem k dané nemovitosti. Při LTV 80 % to znamená, že vám banka půjčí 80 % z hodnoty nemovitosti. Zbytek musíte pokrýt z vlastních zdrojů.
Aby banky umožnily získat hypotéku i mladým lidem, mohou poskytovat i hypotéky s LTV až 90 %. Zbylých 10 % je pak snadnější našetřit. Nevýhodou těchto hypoték je vyšší úrok.
Pomůže další nemovitost
Pomoci dosáhnout na hypotéku vám může i zastavení druhé nemovitosti. V praxi mladí lidé využívají nemovitost rodičů, například chatu (s číslem popisným). Výhodou je, že díky druhé nemovitosti můžete získat hypotéku s LTV 80 % a méně. To přinese i nižší úrokovou sazbu a nižší splátky.