Tropické dny i noci rozhodně nepřespívají ke kvalitě spánku. V ložnici ideálních 17stupňů dosáhneme jen těžko. Přesto se nám může podařit ložnici trochu zchladit a dosáhnout alespoň iluze, že je v místnosti chladněji. Jak na to?
Přes den zatemněte a nevětrejte
Pokud v ložnici přes den nemusíte pobývat, neotevírejte v ní přes den okna, a to i když je zde vydýchaný vzduch. Místnost co nejlépe zatemněte (zavřete žaluzie, zatáhněte závěsy, máte-li zavřete venkovní rolety) a zavřete okno. To otevřete až k večeru, kdy se rozproudí a ochladí vzduch. Přes noc naopak nechte okno otevřené. Pokud vás ruší ruch z ulice, použijte špunty do uší či polštář přes ucho. Dveře do ložnice v létě naopak nechte otevřené, aby cirkuloval vzduch.
Nezapínejte žádnou elektroniku
Všechny elektronické přístroje, ať už se jedná o budík, telefon či televizi, vydávají teplo, které se uvolňuje do okolí a ohřívá vzduch. V horkých dnech a nocích je proto v ložnici nezapínejte.
Vyhněte se živočišnému teplu
V tropických dnech v ložnici neprovozujte žádnou jinou činnost než spánek. Domácí mazlíčky pošlete spát v těchto dnech jinam. Živočišné teplo se rozptyluje do místnosti, a to je nežádoucí.
Větrák s ledem
Přes den alei i v noci můžete místnost ochladit tak, že do ní nasměrujete větrák, před kterým budete mít nádobku s ledem. Tím, že skrz ní bude proudit vzduch, dojde k ochlazení.
Mokré prádlo
Zchladit pocitově místnost, byť třeba jen nepatrně, může namočený ručník na topení či vlhké prádlo na sušáku.
Zapomeňte na peřiny
V létě zapomeňte na peřiny. V teplých končinách používají jako přikrývku pouze prostěradlo. Vědí proč. Nestačí-li vám k přikrytí jen tenké prostěradlo, pak používejte jen bavlněné povlečení. Ze stejného materiálu nebo ještě lépe z lenu mějte i pyžamo.
Veronika E.
foto: Justin Schüler/unsplash