Schodiště bývá důležitou součástí domu, ale nejen to, je to jedna z prvních věcí, které si vaše návštěva všimne. Uvažujete-li o rekonstrukci, či dokonce stavbě nového schodiště, jistě se vám bude hodit dnešních pár typů, které vám představíme. V dnešním článku se totiž budeme věnovat zásadám, které je třeba dodržet, aby vaše schodiště bylo bezpečné.
Postavit ho zvládnete i sami
Postavit schodiště dnes není problém a zvládne to i nepříliš zručný člověk. Na trhu je totiž celá řada schodišťových skládaček. Jsou k dostání v různých barvách a materiálech a v různých tvarech. Při výběru se však řiďte jinými parametry. Někdy je totiž až neskutečné, jak nebezpečné výrobky jsou k dostání.
Co uvádějí normy?
První co by vás mělo zajímat, je sklon schodiště. Tedy přesně schodišťového ramene. Jeho sklon by měl být mezi 25° až 35°. Cokoli mimo toto rozmezí je nebezpečné. Dalším parametrem je šířka schodiště. Normy udávají minimální šířku 90 cm. Tedy takovou šířku, aby kolem sebe mohli projít dva lidé.
Závazné normy platí i pro zábradlí schodiště. To musí být pevně přimontované a jeho výška musí být minimálně 90 cm. Na zábradlí se ovšem jinak můžete umělecky vyjádřit. Záleží jen na vás, z jakého bude materiálu, jestli bude vyřezávané, kované, atd.…
V neposlední řadě je nutné pamatovat na osvětlení schodiště. Nejlepší variantou jsou LED žárovky, které osvětlují jednotlivé stupně schodiště, ale v žádném případě nesmí oslnit. Volte tedy raději výkonnostně nižší žárovky. Na osvětlení schodu tak, abyste dobře viděli, kam máte šlápnout, stačí jen velmi slabé světlo. Nechte je svítit po celou noc, nebo instalujte světlo na fotobuňku, které se rožně při zaznamenání pohybu.
J. H.