V posledních letech se vrací trend, který tu byl před nějakými sto lety – letní bydlení na půdě. Nevíte-li co s nevyužitou půdou, zkuste si z ní udělat letní bydlení. Letní bydlení právě proto, že nemusíte příliš řešit izolaci ani vytápění. Stačí jen pár jednoduchých stavebních úprav a letní pokojíček pro vaše děti je na světě. Děti z něj navíc budou určitě nadšené.
Letní bydlení na půdě má přitom dlouhou tradici. V minulých dobách lidé během letních měsíců prchali za svými příbuznými na venkov. Ti pro ně měli připravené tzv. letní byty. Jednalo se buď o jednoduché stavby v zahradě domu, nebo o půdy, které byly jednoduše upraveny pro útulné, ale skromné bydlení. Vždyť ještě řada z nás jistě pamatuje prázdniny na venkově u babičky a vzpomíná na pokojíček na půdě.
Jak takové letní bydlení na půdě zařídit? Tak předem je potřeba udělat podlahu. Někdy stačí položit na půdě dřevěná prkna, jindy je potřeba udělat celou podlahu i s izolací. Foukaná izolace nejen v podlaze, ale i na stropě má tu výhodu, že uvnitř vašeho letního půdního bytu udržuje krásný chládek i v největších letních vedrech.
Dalším důležitým krokem je kontrola střechy. Nechcete přece, aby do vašeho letního sídla pršelo. Stačí vizuální kontrola, zdali některá z tašek není posunutá a nedostatky opravit. Rovněž pečlivě kontrolujte trámy. Jde vám přece o bezpečnost. Rovněž vikýře a okna by neměla propouštět vodu a měla by být v dobrém stavu. Stěny pak stačí obložit například OSB deskou, případně jsou-li v dobrém stavu jen natřít. Pak už stačí jen nastěhovat nějaký základní nábytek a můžete bydlet.
J. H.