Zasklení lodžie se může jevit jako dobrý nápad. Není to příliš finančně náročné a můžete rozšířit svůj byt o další užitnou plochu. Nevýhodou však je, že ztížíte přístup vzduchu do místnosti.
Zvýšením teploty v prostoru lodžie se zmírní tepelná ztráta z bytů přes lodžii do exteriéru.
Ve výsledku tak dojde ke snížení potřeby tepla na vytápění celého objektu. Největší efekt na úsporu tepla bude mít zasklení lodžie v objektech, kde ještě nebyla provedena žádná opatření na úsporu tepla, tedy u nezatepleného objektu s původními okny. Na druhé straně zasklení sníží množství solárních zisků v místnosti sousedící s lodžií, jelikož sluneční paprsky pronikající do místnosti musí překonat o jednu vrstvu zasklení navíc v porovnání se stavem před zasklením.
Nejdůležitější je naučit se správně větrat. Pokud je zasklení lodžie provedeno opravdu dobře, tak do místnosti přes tuto lodžii nebude téměř vůbec proudit vzduch. Máte-li k tomu ještě nová plastová okna, tak máte zaděláno na problém. Řada lidí, kteří si nechali lodžii zasklít, pak byla nemile překvapena výskytem plísní. Nedochází totiž k výměně vzduchu mezi lodžií a exteriérem. Navíc se na skle sráží vodní páry, které následně stékají dolů.
Vodní páry se sráží i v rozích lodžie, kde plísně vznikají nejčastěji. Je proto bezpodmínečně nutné dobře větrat. Nechat lodžii otevřenou a otevřít i všechny okna v bytě a nechat uniknout vodní páry a vyměnit vzduch. Při intenzivním větrání všemi okny, stačí větrat pouze asi pět minut. Jen tak zajistíte, že budete se zasklením lodžie spokojeni.
J. H.