Fasády budov mohou ohrožovat plísně, mech, řasy a další organické i atmosférické nečistoty. Těch se sice můžete zbavit sami, jenže zároveň se lze obrátit na odborníky. Vyplatí se tento krok?
Fasády budov trpí mnoha neduhy
Na fasády bytových, rodinných, komerčních nebo historických budov působí mnoho vnějších vlivů, které mohou za tvorbu plísní, mechu či řas. Na vině mohou přitom být např. prachové částice, saze, smog, kyselé deště, ale také vzrostlé stromy a keře v blízkosti budov, které mají vliv na rozmnožování mikroorganismů a jejich následný přenos na fasádu. S atmosférickými i organickými nečistotami si sice můžete poradit sami, nabízí se ovšem otázka, zda se není lepší obrátit na odbornou firmu.
Čištění fasády svépomocí vs. služby odborné firmy
- Čisticí prostředky. Aktuálně existuje mnoho čisticích prostředků, které je možné využít k čištění fasád. Patří mezi ně např. produkty SCALP. V tomto ohledu tedy nehraje roli, zda se o vnější stěny budovy postará odborná firma, anebo se rozhodnete zakročit sami, protože si je můžete jednoduše objednat.
- Vybavení. K mechanickému čištění fasády je vhodné využít vapku (tlakovou myčku), která je rovněž cenově dostupná. Na druhou stranu především u výškových budov si nevystačíte pouze s obyčejným žebříkem, ale vhodné je využít plošinu a navíc odborníci mohou díky profi vybavení pracovat i v místech, kde není přístup ke zdroji elektrické energie.
- Zkušenosti. Samozřejmě existuje mnoho šikovných a zkušených lidí, pro které nemusí být čištění fasády náročnou záležitostí. Pokud si ale nejste jistí, zda tuto činnost zvládnete, obrátit se na odbornou firmu znamená nejlepší možné řešení, což mj. eliminuje případná rizika.
Čištění fasád sice můžete zvládnout i sami, ale pro většinu lidí bude zřejmě efektivnější zvolit cestu objednání služeb odborné firmy jako např. Biotec, jejíž služby lze využít po celé České republice. Není to pochopitelně zadarmo, nicméně především u výškových budov se jedná o nejlepší možné řešení.