Rádi si dopřáváte wellness a uvažujete, zda by nešlo zřídit domácí wellness i ve vašem bytě či na terase a hýčkat se tak kdykoli se vám zlíbí, a navíc v soukromí?
Víme, jaké jsou možnosti!
Možností domácího wellness je opravdu mnoho, od sprchového panelu, přes hydromasážní vanu, až po bazén s vířivkou v jednom. Vše záleží jen na vašich finančních a prostorových možnostech.
Pohodlí a bezpečnost především
I pro nejobyčejnější domácí wellness platí, že nejdůležitější je pohodlí a bezpečí. Proto si jednoznačně pořiďte termostatickou baterii. Díky ní si předem nastavíte teplotu vody a pak už si jen užíváte příjemné sprchování. Při výběru raději sáhněte po termostatické baterii, která má dvouplášťovou konstrukci. Ta totiž zaručí, že teplota baterie zůstane stejná a nebude vás pálit v ruce.
Wellness ve sprše
Stále oblíbenější jsou velké hlavové sprchy s nastavitelnou hlavicí a kombinací ruční sprchy. Podle druhu pak sprcha nabídne klasický vodní proud, takzvané air perlení či masivnější proud vody. Sprchové sloupy či panely se pak připevňují na zeď a ve srovnání s klasickou baterií jsou vybaveny ruční i hlavovou sprchou, minimálně čtyřmi masážními tryskami, a to hned v několik režimech. Pokud se bojíte nárůstu spotřeby vody, pak vězte, že existují spořiče vody a kofunkce, které případní hýření pohlídají za vás.
Když nemáte sprchu, ale jen vanu
Další možností je nechat si do vany nainstalovat hydromasážní systém, což platí u většiny akrylátových i smaltovaných van. Velmi vhodné řešení nabízí pro instalaci hydromasážního systému akrylátové vany, které jsou vystuženy hned několika vrstvami polyuretanové pěny, díky čemuž skýtají větší komfort – jsou pevnější a mají lepší tepelněizolační vlastnosti, díky nimž voda pomaleji stydne.
Hydromasážní systém může poskytnout plnohodnotnou masáž na vybrané svalové partie. Perličkové víření pak skýtá relaxační a antistresovou air masáž, která tak prokrvuje a tonizuje. U vzduchového systému se používá dmychadlo, u vodního systému čerpadlo. Pokud se neumíte rozhodout pro jednu možnost, zvolte kombinovaný výrobek. Nezapomeňte se ve specializovaných prodejnách ptát i na možnosti podhladinového osvětlení.
Pro ty, kdo se nespokojí s vanou
Pro fajnšmekry pak je k dostání whirpool, neboli vířivá vana. Pozor však na její umístění, je třeba počítat s váhou vany asi 300 –350 kg a samozřejmě i několikanásobně většími rozměry oproti klasické vaně. Dobře tedy propočítejte, zda vana vůbec projde až do bytu.
Toužíte-li po swim spa, tedy po kombinaci vířivky a malého bazénu, pak je třeba počítat ještě s větší váhou. (Ta závisí na velikosti, ale výjimkou nebývá i váha 600 kg– bez vody.)
Vířivka se stejně jako swim spa zapouštějí do předem připravené šachty o velikosti vany s malým přesahem, nebo se staví na povrch a obkládají. Abyste se nekoupali v ledové vodě, vybavují se elektrickým průtokovým topidlem o výkonu 3kW a více. Voda by se měla měnit alespoň jednou ročně a na jedno napuštění je třeba počítat s 1000 litrů vody u vířivky a asi 7000 litry u swim spa, v závislosti na velikosti daného modelu.
Sandra Š.