Vše stárne. Lhostejno, zda jde o dobové dveře, skříňku po babička, knihovnu, oblíbený stůl, židle, poličky nebo kuchyňskou linku. To, že jsou staré ale neznamená, že je musíte vyhodit. Vyfládrujte je! Stačí dva odstíny barev a gumová stěrka a starší dřevěný nábytek může znovu zdobit váš byt.
Co je to fládrování?
Fládrování je technika původně používaná k renovaci dřevěného nábytku a dveří, nebo jako levnější náhrada dýhování, dnes je možno pomocí kousku šikovné gumy a trochy trpělivosti napodobit kresbu dřeva dokonce i na materiálech jako je lamino, dřevotříska, tvrzený papír, plast či plech. Nejedná se přitom o žádnou novinku, tato technika je známá už několik tisíc let.
Kdo miluje přírodní barvy, sáhne pravděpodobně po klasickém hnědém odstínu. Barvami se ale nemusíte omezovat a klidně si můžete nechat sladit barvu dřeva, tedy fládrovaného povrchu nábytku, s barevnými odstíny dalšího zařízení pokoje. Vždyť pastelové barvy jsou zase v kurzu.
Výhody a nevýhody fládru
Zřejmě úplně nejmarkantnější výhodou použití fládrování je jeho dokonalejší podobnost dřevu. Čas vynaložený na práci se tak jednoznačně odrazí v kvalitě. Fládrovat můžete opakovaně. Není problém stejný nábytek nechat opakovaně vyfládrovat a nakonec může celá řemeslnická práce vyjít laciněji než vlastní domácí renovace.
Nevýhodou této technologie je její zdlouhavost. Fládrování není pro povahy, které musí dosáhnout výsledku hned.
Foliování – rychlejší a jednodušší
O poznání jednodušší variantou, jak vrátit nábytku lesk a vzhled dřeva, je foliování – tedy lepení plastových folií. Práci s folií snadno zvládnete sami a výsledný dojem je při šikovnosti velmi uspokojivý.
Přestože ušetříte a skříňky a stolky či například kuchyňské linka budou vypadat jako nové, efektu ruční práce se foliování nevyrovná. Fládrování je zkrátka fládrování.
Jak na fládrování?
- Povrch, který chcete upravovat, musí být důkladně čistý a dohladka obroušený.
- Rovnoměrně naneste první tenkou vrstvu.
- Na spodní, dokonale zaschlou vrstvu, naneste svrchní vrstvu barvy, která se hned stírá pomocí gumové stěrky s rastrem. Plynulým kyvným pohybem stěrky se vytvoří struktura napodobující dřevěná léta se sukem. Tažením stěrky po jedné hraně případně kresba hřebínkem vytvoří pravidelnou strukturu bez suku.
- Nezapomeňte, že stěrku je třeba mezi jednotlivými tahy očistit, aby barva zachycená v drážkách nezůstávala na ploše a nekazila kresbu.
S. Š.
scháním gumovou stěrku velká na fládrování