Bydlíte v panelovém domě a máte problémy s hlukem od sousedů? Slyšíte sousedovu televizi, sousedovi telefonáty a tři děti a psa sousedů nad vámi, kteří běhají po bytě? Klid vám zajistí hluková izolace. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby náklady nesl původce hluku. Ovšem domluva se sousedy bývá někdy těžká. Jak se tedy od sousedů izolovat? V dnešní době již existuje několik způsobů zvukové izolace. Záleží jen na vaší peněžence.
Nejčastěji se v panelových bytech izolují stropy. Podlahy totiž nebyly dělány příliš kvalitně a tak lze v podstatě slyšet každý sousedův krok. Situace se mnohonásobně zhorší, když si soused pořídí plovoucí podlahu. Ke zvukové izolaci stropu se nejčastěji používají sádrokartonové podhledy s minerální vlnou. Tyto podhledy jsou nejen efektivní, ale navíc i praktické. Je totiž možno do nich ukrýt například osvětlení. Sádrokarton se dá navíc dobře tvarovat a je velmi odolný vůči mechanickému poškození. To se o polystyrenových deskách, které představují druhou nejpoužívanější metodou zvukové izolace, říci nedá. Nevypadají také tak hezky. Záleží však na vkusu každého z vás.
Stěny je možno izolovat pomocí různých zvukoizolačních panelů, jejíž montáž je velmi jednoduchá. Ve většině případů je stačí nalepit na zeď. Další metodou je před stávající stěnou postavit předstěnu, která je tvořena hliníkovým rámem a do něj se vsadí izolační desky.
Dobrým izolačním materiálem je také dřevo. Někdy proto stačí zeď obložit dřevem. Kromě izolačního účinku je stěna obložená dřevem i estetickým prvkem, který panelový byt může velmi ozvláštnit.
J. H.
Mate nekdo zkusenosti s firmou, ktera izoluje stropy? Levne!?