Jak vymalovat místnosti ve starém rodinném domě

Stěhujete se do starého domu a chcete si ho sami vymalovat? Ať už odstraňujete starou malbu, řešíte mokré, zakouřené zdi nebo plísně, moderní barvy a další přípravky Vám vždy účinně pomohou.

Budete-li dostatečně topit a větrat, můžete v domě malovat po celý rok, i v zimě. Pouze v deštivých dnech se této činnosti vyhněte.

A ještě jedna rada k věci od praktiků: nesnažte se na jeden zátah vymalovat celý dům, to by Vás zaručeně sklátilo, a s výsledkem byste nemuseli být spokojeni. Udělejte si rozvrh, v němž ke každému dni, kdy máte čas, přiřadíte jednu místnost. U většího domu se doporučuje výmalbu rozdělit na více etap s několikadenními přestávkami.

Dobrý plán je i dobrou prevencí stresu, který bohužel často doprovází rozsáhlejší práce.

stary-dum

Příprava před malováním

Před malováním je třeba vystěhovat nábytek a přikrýt podlahu. Většinou se používají dvě vrstvy igelitu přikryté tvrdými papíry nebo textilem. Smotaná horní vrstva slouží k vynesení zaschnuté oškrábané malby a spodní vrstva ochraňuje podlahu při samotném malování.

Oškrábání staré malby s pomocí horké vody a špachtle bude nutné, pokud se staré silné vrstvy malby odlupují, až se tvoří bubliny. Zachovalý slabý nátěr postačí obnovit, obvykle dvěma vrstvami barvy, bez ohledu na její tón.

Na zakouřené zdi zabírá mazlavé mýdlo a na další nečistoty odstraňovače skvrn. Stěny se před malováním také ometají, aby na nich barvy dobře držely.

Před výmalbou použijte na rámy oken a dveří krycí pásku, a také vypněte elektřinu. Praskliny a díry ve zdech zatmelte, natřete stěny penetrací a vyčkejte, až uschnou.

Pár tipů k samotnému malování

Současné barvy už jsou natónované a neředí se. Připravte si barvu do malířského vědra. Vyždímaný váleček důkladně namočte do barvy a otřete ho o vědro nebo mřížku. Každou místnost v domě vymalujte odshora dolů, tedy od stropu. Pokračujte po obvodu stěn, pod stropem, v rozích, okolo dveří, oken, vypínačů a zásuvek. Pomáhejte si menším válečkem.

Pokud starší zdi potřebují více vrstev barev, nanášejte je až s odstupem několika hodin. Krycí pásky odstraňte ihned po vymalování.

Co vyžadují mokré zdi a plísně

Ve starých domech se často vyskytují mokré zdi a plísně. Pokud to potkalo i Vás, musíte malbu oškrábat až na omítku. Po základních opravách použijte na zdi antibakteriální nátěr, nejlépe v celém domě.

Opravdu účinnou prevencí mokrých zdí je ale profesionální zateplení fasády. Záleží také na větrání domu po celý rok, zejména při sušení prádla, koupání a vaření. V domě se má udržovat vzdušná vlhkost v rozmezí 50 až 60 procent.

Frekvence malování ve starém domě

Jak často je nutné malovat místnosti ve starším rodinném domě, aby opět prokoukl a byl chráněný dezinfekcí? To záleží na jejich využívání. Zhruba jednou za 5 let by se měl obnovit nátěr všech stěn, což však s moderními barvami, dobrou organizací práce a díky postupně získaným zkušenostem jistě zvládnete. Odměnou Vám bude netypický dům „s duší“, v němž se budete cítit dobře Vy i Vaši hosté.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>