Uvnitř budov trávíme podle výzkumů neuvěřitelných 80 % času. Chceme-li žít zdravě, nutně to znamená dbát na to, abychom zdravě i bydleli.
Jak zajistit ve svém bytě či domě zdravé životní prostředí?
Pokud svůj dům či byt teprve hledáte, nepodceňujte výběr lokality. Je logické, že na pozemku u dálnice nebo v bytě u čtyřproudé silnice nejzdravější ovzduší nenajdeme. Ideální je mít byt či dům někde v blízkosti louky či lesa.
Podobně jako lokalita, ba i důležitější jsou uvolené stavební materiály. V dřevostavbě je pro organismus přirozenější prostředí než v domě betonovém či cihlovém. Tím nechceme říct, že by cihly či beton byly špatnou volbou. Dřevo však dokáže vytvořit příjemnou atmosféru.
Dřevo však lze do bytu zakomponovat i jinak než do zdí. Skvělá je dřevěná podlaha či nábytek.
Dřevo totiž dokáže udržovat vhodně vyvážené vnitřní mikroklima. Odbourává pachy, pohlcuje prach, pozitivně ovlivňuje vlhkost a teplotu vzduchu.
Čím více přírodních materiálů v interiéru využijete, tím lépe. Místo PVC sáhněte raději po dlaždicích, korku, či přírodním linoleu. Látkové nebo kožené potahy a dřevěný nábytek, které nepotřebují syntetická lepidla, jsou tou nejlepší volbou pro zdravé vnitřní klima. V zásadě také platí, že čím méně textilu v domě budete mít, tím lépe – nebudou se tak mít kde usadit prach a roztoči.
Abychom v bytě udrželi zdravý a čerstvý vzduch je třeba pravidelně a dostatečně větrat. Pokud bydlíte u silnice v prašném prostředí s větráním to nepřehánějte a raději si pořiďte čističku vzduchu.
V dnešní době si nedokážeme představit život bez elektrospotřebičů, ty ale vyzařují elektrosmog, který má neblahý vliv na zdravé vnitřní klima. Proto se doporučuje umisťovat veškerá elektronická zařízení mimo ložnici a dětský pokoj.
Mnoho domácností v topném období zbytečně přetápí, což se také negativně projevuje na vnitřním prostředí. Příliš vysoká teplota totiž snižuje vlhkost vzduchu a ten pak vysušuje sliznice dýchacích cest. Daleko zdravější a úspornější je teplotu v místnostech snížit a případně se lépe obléci. Jako optimum se považuje v obytných místnostech 20–21 °C, v ložnici pak 18 °C a méně. Součástí topení v domě by proto měla být i kvalitní regulace s možností přesného nastavení denního průběhu teploty v interiéru.
Pokud jste byt či dům zateplovali, je potřeba poté myslet na možnou vyšší koncentraci oxidu uhličitého. Řešení je jednoduché, častěji větrat. A to nejen v létě, ale po celý rok. Časté, ale zato krátké a intenzivní větrání, navíc nemá negativní vliv na spotřebu energie na vytápění. Stěny domu totiž zůstanou teplé a vzduch v místnosti se opět rychle ohřeje na běžnou teplotu.
Dalším krokem ke zdravému životnímu prostředí je pořízení květin. Zelené rostliny absorbují ze vzduchu oxid uhličitý a mnoho z nich pohlcuje škodlivé látky z ovzduší a všechny se podílí na zvlhčování vzduchu v obytném prostoru.
Martina M.
Ani jsme si nemysleli, že tohle vlastně existuje a ukazuje se, že doma máme větší zátěž na tělo, než venku. Tak jsme to s manželem začali ve velkém řešit než se nám narodí děti. Hodně jsme rady posbírali tady https://www.facebook.com/104183574820392/photos/a.115595500345866/272836587955089/ a všeobecně mi přijde, že je lepší žít víc v přírodě než v nějaké krabici.