V kuchyni trávíme hodně času. Vaříme zde, stolujeme, rodina se zde často po návratu domů či před odchodem ráno schází. Zařízení takové kuchyně klade nároky na vybavení i uspořádání! Důležité je šikovné uspořádání prostoru tak, aby poskytlo místo a pohodlí pro vaření i stolování. Vše by mělo být při ruce a přitom zbytečně nepřekážet. Aby vše fungovalo tak, jak má, k tomu může významně pomoci i vhodné uspořádání kuchyňské linky. Abychom se v kuchyni cítili pohodlně, měla by být volná manipulační podlahová plocha na šířku alespoň 1 200 mm, šířka celé kuchyně pak min. 1 800 mm. Na délku by měla mít alespoň dvojnásobek své šířky. Na celkový příjemný pocit má v neposlední řadě vliv dispoziční řešení a celkové uspořádání kuchyňské linky. Vyberte si pro vás tu nejvhodnější!
Přímá kuchyňská linka – tvar »I«
Toto uspořádání je jednostranné a řadí všechny skříňky i spotřebiče za sebe. Výhodné je, že všechny rozvody je možné umístit do jedné zdi. Nevýhodou se ale může stát delší vzdálenost při práci. Dobré je pořádně si rozvrhnout umístění jednotlivých spotřebičů – sporák a dřez by měly být blízko u sebe, sporák umístěný v rohu by měl mít dostatečný odstup od stěny, vedle něj je dobré volit nějaké odkládací místo. Potraviny a lednice by měly být od sporáku co nejdále, na linku by mělo dopadat přímé denní světlo. Přímá kuchyňská linka se hodí především do dlouhých úzkých kuchyní.
Rovnoběžné uspořádání
Jde o dvoustranné uspořádání, díky němuž můžeme získat více pracovní plochy a úložného prostoru. Samozřejmě, že zařízení musí být umístěno podél zdí v užším průchozím prostoru. Na jedné straně můžete mít například dřez a sporák, na protější straně pak máme pracovní plochu. Máte-li kratší kuchyň, je šikovné dát na jednu stranu dřez a místo na přípravu, k protější stěně pak sporák a pracovní plochu. Platit by však mělo – sporák a dřez by neměly být proti sobě!
Rohová linka – tvar »L«
Tvar kuchyňské linky do písmene L je asi nejideálnější a nejvyhledávanější. Vše je na krátké vzdálenosti hned při ruce. Tato kuchyň nevyžaduje velké pobíhání. Velice často bývá právě v rohu umístěn dřez (nemusí to ale být pravidlem). Na jedné straně této linky bývá varné centrum, na druhé pak mycí. Sporák by měl být každopádně umístěný alespoň 400 mm od rohu stěny. Taková kuchyňská linka se dá zalomit i pod okno, do pracovní desky se ale zabuduje větrací mřížka, aby mohlo teplo z radiátoru volně stoupat.
Kuchyňská linka – tvar »U«
Tato linka využívá na rozdíl od předchozích tří stěn kuchyně, což ocení majitelky menších kuchyní. Může se tak oddělit vaření od přípravy, zvlášť lze také skladovat potraviny. Pracovního místa je náhle dostatek a vzdálenost krátká. Tvar písmene U však nemusí jen obíhat tři stěny, třetí rameno může klidně (jako jakýsi barový pultík) vybíhat do volného prostoru. Není tedy problém pořídit si linku i do větších místností.
Ostrůvky uprostřed
Pro současné kuchyně je obecně typické, že zařízení je uspořádáno kolem stěn (už je jedno, v jakém tvaru) a střed kuchyně zůstává volný, což šetří čas přesunů po místnosti a tím i čas. Můžeme se ale setkat (kromě zmiňovaných typů) i s kuchyněmi, které prostor uprostřed využívají – ať už pomocí poloostrůvků (nejrůznějších barů), které do něj vybíhají, nebo pomocí samostatnými ostrůvků – slouží třeba jako odkládací prostor nebo varné centrum.
Další možnosti
Mluvíme tak o méně obvyklých tvarech kuchyní jako jsou například ty do písmene G a T. Při nich je možno využívat jídelní prostor přístupný z obou stran, vaření se od stolování může šikovně oddělit. Do spodních částí pak lze umístit skladovací prostory, ale i otevřené vitríny, kam lze vystavit zajímavé nádobí nebo ozdobné předměty. Použít jdou však do opravdu velikých kuchyní a hodí se do domácností s větším počtem lidí. Opravdu neobvyklé je pak uspořádání do tvaru Z, který kopíruje obrys bytového jádra. Sestavy jsou však dlouhé, vyžadují veliký pohyb, na druhé straně nabízí hodně úložného prostoru.
Martina Mlsná
foto: resourcedir.com