Spánkem strávíme celou třetinu života. Aby byl spánek kvalitní a my se ráno cítili svěží, nezáleží jen na tom, na čem spíme, ale také kde spíme, tedy kde leží naše postel.
Kam umístit postel v ložnici, abychom se cítili dobře a mohli si nerušeně užívat spánku?
Pokud máte malou ložnici a jste limitováni místem, moc možností pro umístění lůžka nemáte. Vždy bychom však měli dodržovat několik pravidel:
- Neumisťovat postel doprostřed místnosti. Uprostřed místnosti můžeme mít nepříjemný pocit a nemusíme se cítit bezpečně.
- Neumisťovat postel pod zešikmenou plochu. Tou se může myslet zešikmená střecha či schody. V takové posteli bychom mohli cítit úzkost.
- Čelo postele by nemělo směřovat k oknu či dveřím. Proudící vzduch může zapříčinit průvan a aniž bychom si to museli uvědomovat, mohlo by to způsobit nachlazení nebo bolest hlavy.
- Za zvážení stojí i umístění postele pod oknem. To je možné pouze za předpokladu, že okno dokonale těsní. V opačném případě bychom museli čelit průvanu.
- Bezpečnost především. Kolem postele by také měl být dostatečně velký prostor, aby byl přístup k posteli snadný a bylo možné provádět bez problémů úkony, jako povlečení prostěradel apod.
Kde je umístění postele správné?
V zásadě lze říct, že postel by měla být umístěna tak, aby čelo bylo u zdi. Tím se navodí kýžený pocit jistoty a bezpečí a spánek tak může být tvrdý. Postel umístěte nejlépe v prostoru ložnice tak, abyste měli přehled o vstupu do ložnice, ale ne přímo proti dveřím. Vhodnější umístění je diagonální.
Pamatujte, že v blízkosti postele by neměly být elektronické přístroje. Pokud trváte na televizi či počítači v ložnici, najděte místo, které bude od postele dostatečně vzdálené.
V neposlední řadě myslete na to, že nad postelí nemá viset nic těžkého, ať už se jedná o osvětlení, poličku, skříňku apod. Obava podvědomí, že máte nad hlavou těžký předmět, by mohla navodit pocit strachu.
Martina M.