Otázka řešení bytové situace obvykle stojí na prvním místě v pomyslném žebříčku našich finančních cílů. Často si tak klademe otázku, zda je lepší zvolit prodej či pronájem bytu nebo domu. Z médií se nás snaží přesvědčit, že bydlet ve vlastním je to správné. Je tomu ale tak? Ano i ne.
Vše se odvíjí od výše nájemného a ceny bytů v lokalitě, kde jsme se rozhodli bydlet. Před výběrem nejlepšího bydlení je nezbytné zvážit všechny možné varianty a jejich dopad ve vzdálenějším časovém horizontu. Záleží na dvou okolnostech, jaká je výše nájemného a jaká je cena bytů v dané lokalitě. Z logických důvodů je největší a nejvariabilnější trh s realitami v Praze.
Jak je to tedy s realitami v hlavním městě?
I zde je nejvíce preferované osobní vlastnictví nemovitosti. Jeho největší výhoda tkví v tom, že vlastník má naprostou svobodu v nakládání s ní. Největší nevýhodou zůstává okamžitá finanční zátěž díky vysoké pořizovací ceně. I při koupi bytu v Praze je třeba pamatovat na pojištění nemovitosti a daň z nemovitosti. Nespornou výhodou je, že budujete svůj majetek, který v budoucnu můžete zpeněžit nebo byt pronajmout a zajistit si tak pasivní příjem. Nebo v něm můžete bydlet zcela bez dluhů a hradit budete muset už jen provozní náklady bytu. Což obzvláště oceníte při pobírání starobního důchodu, kdy peněz není nazbyt.
Jak je to s cenami bytů v Praze? Například nová dvougarsonka v okrajových částech města Praha stojí nejčastěji od 2 milionů do 3 milionů korun. Za starší bydlení se sice platí méně, ale náklady na provoz pochopitelně bývají vyšší. O menší byty na prodej v Praze mají stále častěji zájem i rodiny s dětmi. Zatímco ještě před 5 lety si zde lidé kupovali nejčastěji byty o rozloze 65 metrů čtverečních, dnes je to o 5 metrů méně.
Stále více bytů v Praze kupují cizinci. Čtyři roky poté, co u nás padla zákonná omezení vyjednaná vládou při vstupu ČR do Evropské unie, se na nákupu bytů v Praze podílí stále více cizinců. Podle statistik je jen u nových projektů v Praze, v katastru nemovitostí zapsáno 30 % cizinců ze všech vlastníků jednotek.
Největší překážkou pořízení vlastní nemovitosti jsou vysoké pořizovací náklady. Alternativou pak je nájemní bydlení. Pronájem bytů v Praze často volí lidé, kteří mají strach z takřka celoživotního zadlužení se v podobě hypotéky, lidé, kteří pro bankovní domy nejsou dostatečně bonitní, nebo ti, kteří v daném městě bydlí jen dočasně.
Cena pronájmu bytů v Praze se liší od lokality, stáří domu a občanské dostupnosti. Cena za pronájem dvougarsonky je tak od 7 do 11 tisíc korun. U pronájmu bytů v Praze zaznamenávají realitní domy v posledních letech tendenci připlatit si třeba 2 tisíce měsíčně za to, že jdou do plně zrekonstruovaného bytu. Oproti tomu, aby šli bydlet do staršího domu, kde jsou třeba drobné zásahy nebo vyšší provozní náklady.
Jak jste na tom vy? Jste spíše pro koupi nebo pronájem bytu?