Pořizujete si nové bydlení? Pravděpodobně nebudete schopni financovat všechno ze svých vlastních zdrojů a budete se poohlížet po vhodné hypotéce, která by vám pokryla část nákladů. Zorientovat se, jaká je v této oblasti na trhu situace, vám pomůže kalkulačka hypoték. Obecně ale můžeme říci, že v posledních letech úroky u hypoték klesají, a proto se tento druh úvaru stává dostupnějším pro širokou veřejnost. Jenže bydlení nejsou jenom hypotéky. Často je třeba také dům vybavit nábytkem, provést různé drobné úpravy nebo jde o menší investici, kterou je možné řešit půjčkou.
Nenechte se zlákat výhodami
Pro takové případy se nabízejí rychlé půjčky. Tento druh půjček vypadá na první pohled velice výhodně. Proč?
- Vyřízení půjčky je velice jednoduché. Vše se dá provést online.
- Úvěry mají vysokou schvalovatelnost, například až 80 % i více.
- Obejdete se bez rozsáhlé a zdlouhavé administrativy.
- Nemusíte dokládat výši své platu nebo daňové přiznání u podnikatelů.
- Sjednání probíhá velmi rychle.
- Peníze můžete mít na účtu i během několika desítek minut.
To vše působí skutečně velice pozitivně. Budí to dojem, že se nemusíte nebankovní půjčky bát. Ovšem pozor. Jakkoli vše vypadá velmi jednoduše a srozumitelně, mějte se na pozoru.
Jaká rizika v sobě půjčky skrývají?
Půjčky jsou spojeny s celou řadou rizik. Proto buďte při výběru opatrní, aby se pro vás kvůli nevhodně vybrané půjčce nestalo vysněné bydlení noční můrou. Co je třeba u nebankovních půjček hlídat?
- Výši úroků a RPSN. Vždy musíte ještě před uzavřením úvěru přesně vědět, v jaké výši budete platit úroky a RPSN. Pokud smlouva tyto základní údaje neobsahuje, rozhodně ji nepodepisujte. Je to nezákonné.
- Platby předem. Nikdy si neberte úvěr u společnosti, která po vás vyžaduje zaplacení vyšší finanční částky za poskytnutí úvěru ještě před tím, než si úvěr vůbec sjednáte. Seriózní nebankovní společnosti nic takového nedělají, je to známka podvodu.
- Nepřiměřené, přemrštěné úroky a RPSN nebo chybějící informace o datu splatnosti, snaha o podepisování bianko směnek, to vše je lichva. Takové praktiky si nenechte líbit. Půjčku kvůli nim mnohonásobně přeplatíte. V případě neuvedení data splatnosti ve smlouvě se dostáváte do situace, že musíte peníze vrátit na požádání věřitele. Stáváte se tím jeho obětí, se kterou může nakládat, jak se mu zlíbí. Vy v tu chvíli nemáte šanci ovlivnit okamžik, kdy půjčku musíte splatit, což je pro vás velmi nevýhodné. Věřitel vás drží v šachu.
- Datum splatnosti. Pokud se dostanete do situace, kdy hrozí, že nebudete schopni v termínu splatit splátku, neváhejte a situaci hned řešte. Oznamte vše věřiteli a snažte se společně nalézt řešení. Často je možné prodloužit splatnost půjčky. Ovšem za tuto službu je samozřejmě nutné zaplatit určitý poplatek. Obvykle to bývají nějaká procenta z dlužné částky. K prodloužení také dojde teprve ve chvíli, kdy věřitel dostane poplatek na svůj účet. Pokud ani toto řešení nepomůže, nabízí se možnost sjednat si splátkový kalendář.
- Sankce za nesplácení. Předem si ověřte, jaké pokuty a další kroky vás mohou čekat, pokud nebudete splácet. Zvažte, zda vám půjčka stojí za takové riziko.
Porovnávejte nabídky
Když si půjčku berete, vždy mějte naplánováno pokrytí splátek ze svých příjmů. Pokud si nejste jisti, zda se vám podaří získat dostatek finančních prostředků, abyste mohli půjčku včas a v plné výši splatit, raději si ji neberte. Nikdy také nesahejte po první nabídce půjčky, se kterou se setkáte, i když bude vypadat lákavě. Reklamu na půjčky najdete na každém kroku. Nedejte na ni. Pečlivě vybírejte. Porovnávejte nabídky. Internetové srovnávače vám poskytnou základní orientaci.
foto: Rainer Sturm / pixelio.de
Pokud jste ještě studentem, tak není špatné si místo půjčky na bydlení vybrat studentskou půjčku. Často to vyjde daleko levněji:)