Nezapomeňte při stavbě domu na radon

Objevili jste pozemek ideální pro život a rozhodli jste se na něm stavět? Máte v plánu postavit úplně nový rodinný dům nebo si zrekonstruovat váš starší domek? Vaším prvním krokem než kopnete do země, by mělo být měření radonu v podloží, na kterém chcete stavět.

Pokud to podceníte, zahráváte si se zdravím vaším i vašeho okolí.

Co to radon je?

Radon je přírodní radioaktivní plyn, který vzniká přeměnou uranu v radium a dále pak v radon. Uvolňuje se především za hornin a tím proniká do půdního ovzduší. Tento plyn se nachází v horninách zemské kůry a v různém množství se dostává na povrch země.

Tímto způsobem vniká do objektů, kde při jeho vdechování dochází k ozařování plic. Nevědomky se tak dostává při vdechování do dýchacích cest, které ozařuje. Postupem času tak dochází k poškození plicní buňky, případně ke vzniku rakoviny plic.

Pronikání radonu

Radon je jako plyn prakticky všudypřítomný, důležitá je jeho koncentrace na jednotlivých místech. Z hornin se dostává na zemský povrch, do budov se pak dostává třemi způsoby:

  • Ze stavebních materiálů
  • Skrze vodu
  • Z podlaží kvůli netěsnostem v podlahách či zdech

Měření radonu

Hlavními vlastnostmi radonu jsou neviditelnost, plyn je bez zápachu a chuti. To dělá z radonu neodhalitelný plyn a je nutné jeho odborné změření. Při měření je nutné zjistit hodnotu objemové aktivity radonu v určité lokalitě, a jakým způsobem by se dostal do objektu.

Postup je následující:

  • zavedení odběrových do půdy zhruba na 0,8m hloubky
  • odběrové tyče mají odběrové komory, které dokáží odebrat půdní vzduch z podloží
  • dále se odeberou vzorky parcely a spodní vody
  • veškeré vzorky jsou poslány do laboratoře
  • následně je vypracován posudek a určeny hodnoty měření

Hodnoty

Koncentrace radonu se udává v Bq/m3, to znamená počet radioaktivních přeměn radonu v jednom kubickém metru vzduchu.  Ve stávajících budovách by neměla hodnota radonu přesáhnout 400 Bq/m3 , u novostaveb by měla být pod 200 Bq/m3 .

Alarmující výsledky Státního ústavu radiační ochrany uvádí, že 2-3% bytů na území České republiky přesahuje hodnotu 400 Bq/m3 . Tím se Česká republika zařazuje na seznam zemí s nejvyšší koncentrací radonu na světě. Měření mohou provádět pouze firmy zmocněné Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.

Protiradonová opatření

Radon proniká z podloží budov do objektů. Nejčastějším způsobem dopravy do objektu je kvůli průniku půdního vzduchu trhlinami, netěsnostmi  v základových deskách nebo podsklepných stěnách. Druhy protiopatření:

  • mechanická bariéra spodní části objektu – za pomoci protiradonových desek
  • vybudovat větrací systém podloží
  • častým větráním v objektu

Pokud nevíte, jestli bydlíte v oblasti s vysokou mírou koncentrace radonu, využijte radonové mapy, které jsou na stránkách Státního ústavu radiační ochrany.

Za pomoc při zpracování článku děkujeme společnosti Radonindex – měření radonu Praha

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>