Osvětlení interiéru – 1. díl

Při zmínce o potřebě vhodného osvětlení do každé místnosti si mnoho lidí řekne: „Na tom přeci není nic složitého.“ Příčinu tohoto názoru je bohužel nutné hledat v zažité představě místnosti, kde stavební firma do puntíku realizovala návrh projektanta a vyvedla, v často nevhodných místech, ze stropu jeden nebo dva kabely.

Pokud jste šťastlivec před zahájením stavby, radím vám jediné: jděte za odborníkem a mluvte, mluvte, mluvte. Potom mu položte otázku: „Co s tím?“

Pokud šťastlivec nejste, pokusím se v tomto seriálu nastínit základní možnosti řešení osvětlení v jednotlivých místnostech s důrazem na světelný komfort a spotřebu elektrické energie.

Světelné zdroje

Pryč jsou doby, kdy elektrické osvětlení místnosti bylo závislé pouze na žárovkách. V současnosti známe 4 základní zdroje světla, jejichž základní charakteristiky jsou probrány níže a v dalších dílech je již nebudeme opakovat.

Žárovka

Nejstarší, technicky nejjednodušší a dnes pravděpodobně nejvíce diskutovaný zdroj světla. Energie je využita k rozžhavení wolframového vlákna umístěného uvnitř vakuové skleněné baňky, přičemž 8 % energie se přemění na viditelné světlo a 92 % se přemění na tepelné záření. Z nařízení Evropské unie prodej tohoto zdroje světla pomalu končí. Pokud patříte do skupiny lidí, která má dobrý pocit z překonání bruselské byrokracie obchodním přerodem žárovek na „tepelné koule“ a opírajícím se o konstatování snížení energie na vytápění zvažte, zda potřebujete topit každý den v roce.

Halogenová žárovka

Princip je stejný jako u klasické žárovky, ovšem vyšší teplotou žhaveného vlákna se dosahuje snížení spotřeby o cca 25 % při stejné svítivosti. Nevýhodou je kromě vyšších nákladů, způsobených nutností zabránit prostupu UV záření použitým křemičitým sklem a plněním baňky halogenem, i choulostivost na sůl obsaženou v potu. Z toho důvodu se na halogenové žárovky nedoporučuje sahat holou rukou.

Lineární zářivka; kompaktní zářivka

V dnešní době nejvíce využívaný zdroj světla. Při stejné svítivosti mají až o 80 % nižší spotřebu, než klasické žárovky a přibližně 15x delší životnost. Zářivky přeměňují, s využitím luminoforu na vnitřní stěně trubice, na viditelné světlo UV záření, vzniklé elektrickým výbojem v parách rtuti.

Obecně se nedoporučuje umisťovat zářivky v prostorách typu WC a koupelna, neboť časté rozsvěcení a zhasínání tomuto zdroji světla škodí. Z vlastní zkušenosti toto nemohu potvrdit, neboť ve stropním světle obývacího pokoje jsem měnil zářivky „Made in PRC“ po 2 letech, zatímco na WC a v koupelně jsou stále původní „Made in EU“.

Lineární zářivka je využívána zejména v kancelářských prostorách, halách, skladištích, dílnách apod. Náklady na její výrobu jsou levnější z důvodu absence elektronických částí jako součásti každé zářivky. Nevýhodou je omezený výběr svítidel, který předurčuje její použití v domácnosti zejména pro osvětlení kuchyňských pracovních desek.

Kompaktní zářivka je konstruována jako plnohodnotná náhrada klasické žárovky. Z toho důvodu není před jejím použitím třeba žádná úprava svítidla. Jediným limitujícím faktorem při prosté náhradě žárovky kompaktní zářivkou je vlastní rozměr použitého svítidla (kompaktní zářivka je z důvodu elektronických součástí rozměrnější).

LED žárovka

Nejmodernější světelný zdroj, pracující na principu polovodičů. Následkem přechodu elektrického proudu mezi dvěma destičkami dochází k přeměně této energie přímo na viditelné světlo. Výsledkem je snížení spotřeby oproti klasické žárovce o 90 %, při životnosti v řádech desetitisíců hodin. Nevýhodou je relativně vysoká pořizovací cena v řádech stovek až tisíců korun, která však neustále klesá, případně stagnuje při zvyšování světelného toku.

Tento zdroj světla eliminuje nedostatky zářivek, neboť mu nevadí časté rozsvěcení a zhasínání. Výkon a životnost nejlépe asi dokladuje skutečnost zavádění tohoto osvětlení do tunelů německých dálnic.

Autor: Ing. Jan Matoušek

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>