Stavba rodinného domu může připomínat buď úsilí organizované party „mravenečků“, nebo chaos, který nejen prodlouží dobu výstavby, ale také ji prodraží i o desetitisíce korun. Co by Vám poradili stavaři s několika lety praxe na zakázkách v řádu milionů korun?
1. Veďte si stavební deník
Povinnost pro „profesionální“ stavaře, díky které si udržíte přehled o tom:
kdy byly prováděny jednotlivé práce
kým byly prováděny jednotlivé práce (pokud máte na firmě různé party řemeslníků)
Díky, tomuto pak budete snáze schopni dodržovat různé technologické postupy a určitě „pachatele“ nekvalitní práce a požadovat tak po něm opravu či vrácení peněz. Nespoléhejte na to, že lidé, kteří Vám budou „natahovat“ barvu na zateplený dům, budou přemýšlet o tom, kdy došlo k nalepení polystyrenu, buďte Vy tou osobou, která si řídi průběh prací na stavbě a dbejte na dodržování technologických přestávek tak, aby stavbou svépomocí neutrpěla kvalita výsledného díla.
2. Dávejte si velký pozor na nářadí
Z cizího krev neteče, to platí i na stavbě. Pokud Vám chodí pomáhat známí, sousedé či jakákoliv nájemná síla, dbejte na to, aby veškeré nářadí vraceli na Vámi určené místo, nejlépe do uzamykatelné místnosti, skříně. Každé ráno předejte nářadí a na konci „směny“ trvejte na jeho vrácení. Vyhnete se tak situaci, kdy se Vaše vrtačky, brusné kotouče či kabely budou prodávat v zastavárnách či sběrnách. Pro svoji vlastní potřebu si kupte dřevěné či ocelové regály, do kterých si budete nářadí ukládat (nejlépe podle předem určeného schématu).
Velmi častým nešvarem je ztrácení rukavic, kdy někteří dělníci jsou schopni „spotřebovat“ denně i několik párů. Ano, pracovní rukavice (ty základní) nestojí příliš, pokud však na své stavbě různě poztrácíte třeba sto párů rukavic, počítejte s investicemi do těchto pracovních pomůcek v řádu tisíců korun.
3. Dbejte na bezpečnost práce
Přesně tak. To, že si nemovitost stavíte svépomocí, by nemělo znamenat, že práce budou probíhat za „uvolněných mravů“. Nepodceňujte riziko úrazu, které je na tomto druhu stavby často vyšší, než v případě, kdy práce prování stavební firma. Velmi snadno se Vám může stát, že nějaké riziko podceníte či jej vůbec neidentifikujete. Dbejte tedy na to, abyste Vy i ostatní lidé přítomní na stavbě vždy používaly vhodné pracovní pomůcky a ochranné prostředky. Nezdráhejte se investovat pár set korun navíc do pracovní obuvi a vyhněte se zraněním způsobeným šlápnutím na hřebík či pádem předmětu. Ještě menší je pak rozdíl u rukavic, kdy Vás ty dražší ochrání před teplem (např. při broušení), oděrkami či styku rukou s nebezpečnými chemikáliemi.
TIP: Podívejte se, jak chránit své zdraví při práce (viz. prezentace níže)
Také dohlídněte na to, aby lidé přítomní na Vaší stavbě nekonzumovali alkohol či jiné omamné látky. Riziko úrazů u lidí, jejichž smysly jsou otupeny těmito látkami je velmi vysoké (výrazně se zvyšuje např. riziko vážného úrazu způsobené pádem z lešení či střechy), následky pak bývají někdy i tragické. Budete to pak Vy, kdo se bude policii zpovídat za dění na Vaší stavbě. Rozmyslete si tedy dvakrát, jestli pomocné síle budete během směny nalévat „panáky“ (a že Vás o to 100% budou žádat).
Tato 3 základní pravidla Vám pomohou udržet na stavbě řád a snáze se tak dopracovat kýženého konce – nového bydlení. Začněte stavbu organizovaně a uvidíte, že se po případném „uvolnění“ práce budete rychle a rádi vracet k tipům zkušených stavařů.