V kuchyni opravdu platí, že světla nikdy dost! Přes den v ní většinou svítit nepotřebujete, pokud místnost disponuje dostatkem přirozeného světla. Pokud ale vaše kuchyň nemá okna, oceníte správné osvětlení mnohonásobně. Kromě centrálního osvětlení místnosti by v žádném případě nemělo chybět osvětlení pracovní desky a varné plochy. Podceňování tohoto “pracovního” osvětlení by se vám mohlo vrátit v podobě únavy či poškozeného zraku. Kombinujte proto přímé a nepřímé osvětlení.
Centrální osvětlení
Pro celkové osvětlení místnosti se osvědčily lampy s průsvitným stínítkem. Mívají kulový či deštníkový tvar. Je možné použít i lineární zářivky, systém bodového osvětlení s polohovatelným nastavením (například na tyči) nebo přisazené stropní svítidlo, nejlépe s matným stíněním.
Důležité je, aby zdroj světla neoslňoval. Proto jsou vhodná právě zmiňovaná stínítka. U bodového osvětlení se dají jednotlivá světla nastavit tak, aby osvětlovala různé části místnosti a přitom nesvítila přímo do očí.
Osvětlení pracovní plochy
Jak už jsme se zmínili, je nesmírně důležité mít pracovní plochu dobře osvětlenou. Abychom však neudělali více škody než užitku, je třeba vyvarovat se přesvícení a oslnění. Světlo se dá umístit zespodu na horní skříňky linky vzadu u stěny. Je možné použít i zářivku schovanou například za lištou či zabudovanou přímo do spodní poličky kuchyňské linky.
Další možnosti osvětlení
Světla v kuchyni není nikdy dost, a proto se dá nainstalovat téměř všude. Možná se vám budou zdát šikovné osvětlené skříňky, které se rozsvítí, když je otevřete. Nebo oceníte osvětlenou varnou desku – třeba světlem zabudovaným přímo v digestoři. Můžete použít i různé nástěnné lampičky (polohovatelné) či jiná vestavěná osvětlení (u mikrovlnky, ledničky, sporáku apod.).
Jaké zdroje vybrat?
Samozřejmě, že lze v kuchyni použít i běžnou žárovku. Při kombinovaném osvětlení je ale dobré použít různé zdroje. Klasické žárovky mohou nahradit ty úsporné. Další možností jsou zářivky. Používají se nejčastěji při zabudování světla do skříněk a nad pracovní plochu. Mají většinou vlastní vypínač.
Při použití bodových světel se setkáte s halogeny. Samy v sobě zpravidla nemají vestavěný vypínač. Zásuvku, do které jsou zapojené, lze však ovládat přes vlastní vypínač. Setkáte se jistě i s jinými zajímavými možnostmi. V poslední době zaznamenává například úspěch použití světel s LED diodami v interiéru. Ať už sáhnete po jakékoliv možnosti, řiďte se pravidlem: Jen ať svítí dostatečně!
Martina Mlsná