K práci potřebujete především příjemné prostředí. Přizpůsobte si tedy svůj pracovní kout tak, aby se vám nejen líbil, ale především podporoval ergonomické sezení. Správná pozice totiž podpoří vaše zdraví a zároveň zvýší váš pracovní výkon.
Polohovatelné stoly
60–85 % dospělých vede sedavý životní styl. Ba co víc, většina Evropanů průměrně sedí 6–8 hodin denně. To je alarmující číslo, nemyslíte? Se sedavým životním stylem se totiž pojí celá řada zdravotních rizik jako třeba obezita, kardiovaskulární problémy, bolesti zad, ale i deprese a snížená mozková činnost. Pokud si teď říkáte, že to je sice hezké vědět, ale že pracujete u počítače a sezení se tedy jen tak nezbavíte, tak je to omyl – můžete.
Řešením jsou čím dál populárnější polohovatelné stoly. Ty jsou oblíbené i kvůli sezení – každý jsme totiž jinak vysoký a pro ergonomické sezení potřebujeme různou výšku stolu. Ale především díky nim můžete u práce na počítači stát. Možná si klepete na čelo a říkáte si, že stát u počítače je přinejmenším divné, ale opak je pravdou. Jistě, nemůžete u něj stát celý den, to by totiž bylo také nezdravé. Proto je to polohovatelný stůl, který umožňuje snadno střídat sezení a stání.
Pokud se stáním u počítače teprve začínáte, bude to pro vás nezvyk a zpočátku zvládnete stát třeba jen 20 % času. Postupně tomu ale přivyknete a zanedlouho zvládnete stát klidně polovinu pracovní doby. Požádejte zaměstnavatele, jestli by vám polohovatelný stůl pořídil, nebo si ho pořiďte sami. Zvláště jestli pracujete z domova a můžete si pracovní kout uzpůsobit podle sebe, je polohovatelný stůl skvělá pomůcka.
Výškově nastavitelná židle
Ačkoliv je sezení škodlivé, shodli jsme se, že úplně se ho vzdát nemůžete (protože neustálé stání také škodí). Můžete ale vybrat takové polohovatelné křeslo, které bude podporovat správné sezení, čímž se některá zdravotní rizika sníží. Sedět bychom měli v pravých úhlech. To znamená, že mezi stehny a lýtky byste měli mít úhel 90°, mezi stehny a trupem rovněž 90° a konečně i paže by se u lokte měly ohýbat také o 90°.
K dodržení ergonomického sezení vám může právě výškově nastavitelná židle a zmiňovaný polohovatelný stůl. Pokud máte kratší nohy, pak i podložka pod chodidla, která vám kolena zvedne do pravého úhlu.
Držák na monitor
Ačkoliv pro většinu těla platí pravidlo pravých úhlů, u držení hlavy je to pochopitelně jinak. Nejenže byste si v pravém úhlu zírali nanejvýš do klína, ale taky by vás dost bolelo za krkem. Bolesti krční páteře předejede vzpřímeným držením hlavy, tedy tak, aby monitor byl přesně ve výšce vašich očí a vy se tak k němu nemuseli sklánět.
K tomu, aby byl monitor ve správné výšce, si ho můžete podložit knihami, anebo si pořídit elegantní ergonomický držák na monitor. Jeho polohu můžete snadno měnit, takže pokud se vás u počítače střídá víc, nikdo nepřijde zkrátka. Pokud používáte notebook, zastane podobnou funkci polohovatelná podložka.
Ať už pracujete kdekoliv a děláte cokoliv, určitě nepodceňujte dobré ergonomické vybavení vašeho pracovního koutu. Je určitě lepší si pořídit vhodné pomůcky, než pak podstupovat fyzioterapii.