Situace ve stavebnictví se pozvolně zlepšuje, potvrzují to výsledky výzkumu analytické společnosti CEEC Research, kterého se účastnilo více jak 100 ředitelů projektových společností. Za největší problém s dopadem na hospodářské výsledky označují projektové firmy nízké ceny realizovaných zakázek, administrativní zátěž a nekvalitní legislativu.
Naopak příležitosti mohou firmy najít ve státních zakázkách a v čerpání dotací z fondů EU. Oživení trhu a s tím související větší zájem stavebních firem potvrzuje i letošní ročník stavebního veletrhu FOR ARCH, který rozšiřuje výstavní plochu o 5 % a nabídne 830 vystavovatelů, tedy o 4 % více vystavovatelů oproti loňsku.
Klíčovým problémem jsou podle vedení projektových firem nízké ceny realizovaných zakázek, což potvrzuje 97 % z více než stovky dotázaných firem připravujících projekty pro následnou stavební realizaci.
Druhým ze tří hlavních současných omezení projektových společností je byrokracie ze strany státu a nekvalitní legislativa.
Třetím klíčovým faktorem limitujícím společnosti v růstu je nedostatečná poptávka financovaná jak z veřejných zdrojů, tak i soukromých zdrojů.
„Vyhlídky se v některých segmentech postupně zlepšují např. projekty pro železniční stavby, vodohospodářské stavby. Současně jsou ale segmenty, kde se na nové zakázky stále čeká, např. silniční a dálniční projekty. Některé firmy navíc musí stále řešit problémy s výrazně nevýhodnými zakázkami, které získaly v minulých letech kvůli udržení vlastních zaměstnanců, a nyní je tyto problémy dostihly a způsobují jim komplikace s cash-flow,“ uvádí ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
Bez podpory státu se stavebnictví neobejde
Pro zajištění dlouhodobého zlepšení situace ve stavebnictví je nezbytná podpora ze strany státu. Podle Jiřího Koliby, náměstka pro stavebnictví z Ministerstva průmyslu a obchodu, může vláda stavební firmy podpořit zejména snížením jejich administrativní zátěže.
Největší stavební veletrh hlásí na jubilejním 25. ročníku vyšší zájem vystavovatelů
Pozvolné oživování stavebního trhu potvrzuje také mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, který hlásí významný nárůst zájmu vystavovatelů. V meziročním srovnání hlásí organizátoři 4% nárůst počtu přihlášených firem, výstavní plocha činí 19 400 m2, tedy je větší o 5 %. Letošního jubilejního ročníku se zúčastní 830 vystavovatelů z 16 zemí světa včetně Belgie, Francie a Itálie. Veletrh se zaměří na aktuální téma revitalizací a rekonstrukcí, ve kterých vidí stavební firmy velkou příležitost.
„Reagujeme tím na současnou poptávku na trhu, kde vidíme masivní zájem o rekonstrukce domů a budov podporovaný státními dotačními programy. Veletrh umožní zájemcům získat informace o nejnovějších dostupných výrobcích a technologiích potřebných pro kvalitní rekonstrukci. Vysoká návštěvnost laické i odborné veřejnosti se zájmem o stavebnictví umožní vystavujícím firmám získat nové zakázky,“ říká Martin František Přívětivý, ředitel obchodního týmu veletrhu FOR ARCH.