Jak stolní pila funguje?
Stolní pily fungují na podobném principu jako ty ruční. Zásadní rozdíl spočívá v rozměrech a hmotnosti – oproti ručnímu nářadí jsou větší a těžší, a proto se obvykle umisťují nastálo. Na oplátku však nabízí podstatnou výhodu – poradí si s mnohem větším materiálem. Díky pracovní ploše (tzn. stolu, do něhož je pila integrována) je navíc manipulace se dřevem komfortnější.
Na jaké parametry se při výběru stolní pily zaměřit?
V případě stolní pily, podobně jako tomu je u ostatních dílenských nástrojů, si musíte ujasnit preference. Především si položte si otázky typu „jak často“ a „jakým způsobem“ budete zařízení využívat. Pokud sháníte pomocníka pro občasné řezání menších kusů, měl by vám stačit levnější a současně kompaktnější model.
Každodenní dříč již musí nabízet adekvátní porci výkonu. S kvalitní profi stolní pilou dostanete vyšší příkon, více otáček i dostatečně robustní a odolnou pracovní plochu. Počítejte však s tím, že takové zařízení váží až několik desítek kilogramů.
Existují i alternativy
Možná nakonec dojdete k závěru, že stolní pila není pro vaší dílnu to pravé ořechové, ale přesto se budete poohlížet po ideálním nástroji. Sortiment je naštěstí pestrý a můžete zvolit kompaktnější pilu s podstavcem (dobrá volba do menších prostorů) nebo rychloupínací stolní pilu, která má poněkud odlišnou konstrukci: také se skládá z pracovního stolu, ale materiál se k ní připevňuje úchytkou. Samotná pila se drží v ruce.
Hledání vhodné stolní pily usnadní specialista
Pro stolní pily platí stejná pravidla jako pro šroubové kompresory , zvedáky a další dílenské nástroje. Když se po zařízení poohlédnete u odborníka, určitě vám na základě specifických požadavků doporučí správný typ i konkrétní model. Zkuste to v e-shopu Mantechnika.cz