Možná řada z vás ani termín světlovod nezná a jiní si jej spojují jen s historickými stavbami. Světlovod, tedy jakýsi potrubní systém, který přináší do místnosti světlo z venku, je však velmi oblíbeným architektonickým řešením přirozeného osvětlení místností i v dnešní době.
Osvětlení místnosti denním světlem má řadu výhod. Nezanedbatelná je jistě úspora energie, ale také hygienické přednosti denního světla. I přes široký výběr z řady druhů osvětlení, je denní světlo pro oči i pro psychický stav člověka nejlepším řešením. Jak však proslunit místnosti, do kterých není možné přivést denní světlo pomocí oken? Řešením je právě světlovod.
Světlovod se nejčastěji využívá jako zdroj světla pro schodiště, koupelny, vstupní haly. Jedná se o konstrukčně velmi jednoduchá zařízení. Jejich princip se již od starověkého Egypta nezměnil. Ty nejjednodušší jsou tvořeny tubusem s vhodně nastavenými zrcadli, na kterých se světlo z vnějšku odráží a osvětluje místnost. Tento princip se po tisíciletí nezměnil. Dnes se využívá jen dokonalejších materiálů, které odrážejí a rozptylují světlo s minimálními ztrátami.
Nemusíte se bát, že při zamračeném počasí bude místnost po tmě. Sběrná kopule, která je nejčastěji umístěna na střeše domu, dokáže zachytit rozptýlené světelné paprsky. Průměr tubusu bývá od 250 do 520 mm a dokáže osvětlit místnost 4 až 15 m2.
Výhodou světlovodu je jistě úspora energie, ale také přívod denního světla, které je pro lidské oko optimální. Světlovod také zprostředkovává kontakt s dynamikou přirozeného světla, což je pro psychiku člověka velmi důležité. Nevýhodou je velká pořizovací cena.
J. H.
Světlovod je skvělým řešením pro tmavé kanceláře bez oken, schodiště nebo temné chodby. Do domu se skvěle hodí na místa, kde často musíte kvůli nedostatku světla rozsvěcovat.