Výroba kvalitní postele, která nám umožní si dokonale odpočinout, je dnes založena na laboratorních výzkumech ergonometrie, vědy zabývající se vztahy mezi člověkem a technickými systémy. A postel vlastně takovým technickým zařízením je. Aby dobře sloužila svému účelu, musí být dostatečně stabilní, prostorná a s kvalitním roštem.
I do větší, manželské postele bývají praktičtější dvě matrace a matracovým chráničem překryjete onu pověstnou rýžku. Stejně tak by měly být i dva rošty – lépe ponesou váhu. Dnes se začínají prosazovat ortopedická polohovací lůžka, která jsou rozhodně výtečnými pomocníky v domácnosti, jejíž součástí je pohybově omezený člen rodiny – ať už dítě, nebo starší člověk.
Tvrdost matrace výrazně ovlivňuje kvalitu odpočinku. Neměla by být ani příliš tvrdá, ani měkká, protože by mohla způsobit bolesti zad. Ideální jsou tedy natolik pružné, aby při dolehnutí mírně povolily. Ortopedické matrace by měly být nejpropracovanější. Pokud prodejce nenabízí zajíce v pytli, měl by vám umožnit si je přímo v obchodě vyzkoušet.
Nedejte na výroky typu “tahle je proleželá od tolika zákazníků, ale ta nová se tolik nezhoupne” – spíš je berte jako výzvu k odchodu. I sebelepší matrace je nutné pravidelně větrat a při té příležitosti je při pokládání do postele otočte – zamezíte tak prohlubním na místech, kde obvykle spíte. Matraci je vhodné chránit matracovým chráničem – pochytá většinu nečistot a spolunocležníků, které lze snadno vyprat.
Ať chceme nebo ne, v posteli žije až 2 miliony roztočů. Výrazně škodí jen alergikům, pro které se z toho důvodu vyrábí speciální lůžkoviny, které jsou pro roztoče neprostupné. Ale ať už alergiemi trpíte, nebo ne, pravidelné větrání peřin, polštářů a matracových chráničů a i matrací by mělo být samozřejmostí. Roztoči totiž milují vlhko, a naše babičky to dobře věděly. Proto jakmile vysvitne, nebojte se nechat peřiny na slunci celý den a sem tam je otočte, aby se paprsky dostaly všude.
Pokud jdete do postele s hlavou plnou problémů, zpravidla jen tak neusnete. Dejte si raději půlhodinovou koupel s oblíbenou vůní nebo mořskou solí a představte si, jak voda smývá únavu i starosti celého dne. Sprcha je vhodnější po ránu, protože proud vody tělo spíče povzbudí. Dbejte, aby ložnice byla vyvětraná a s optimální teplotou – takovou, při jaké se vám nejlépe spí.
Pokud stále nemůžete usnout, zkuste klidnou četbu. A pokud ani ta nepomáhá – nenuťte se do spánku, jen klidně ležte a odpočívejte – a užívejte si to. Samozřejmě můžete vyzkoušet teplé mléko nebo čaje, často při mírných obtížích pomohou. K dobrému spánku kupodivu přispívá zelený čaj, který si můžete dát místo kávy na povzbuzení během dne. Večer jej ale raději vynechejte. Meduňka, třezalka, kozlík a heřmánek uklidňují. Oslaďte raději medem.