O mozaice jste již určitě slyšeli. Vrací se totiž opět do módy a celky, poskládané z drobných úlomků, jsou opět ,,IN“ jak na zdi, tak na podlahách a rozmanitých bytových dekoracích.
Proč si pořizovat například stolek s napodobeninou mozaiky, když si můžete vyrobit svou vlastní? Postačí vám jen různá sklíčka, kladívko, vteřinové lepidlo, cement a trocha hravosti a fantazie. Pokud jste výtvarný typ, ,,mozaikování“ vás zcela určitě nadchne.
Barevnými střípky můžete obložit například květináč, vázu, desku stolku nebo sedák židle, můžete si ale takto zhotovit třeba také obrázek na zeď (ten ale pověste na šroubek v hmoždince, obyčejný hřebíček by váhu střepů a cementu neunesl a ze zdi by se vylomil). Mozaiku si celkem snadno vyrobíte sami prakticky z jakýchkoliv střepů; volba barvy, velikosti, tvaru i materiálu záleží pouze na vaší fantazii.
Dlaždičku nebo sklo, které se chystáte rozbít, nejprve zabalte do hadříku a pak opatrně udeřte kladívkem. Pokud sestavujete mozaiku z více druhů úlomků, vybírejte kousky, které jsou stejně vysoké, aby povrch zůstal rovný. Kousky sklíček přilepte na předmět vteřinovým lepidlem a po zaschnutí zalijte mezery mezi nimi cementem. Ještě mokrý tmel zarovnejte pomocí pravítka a zbytky cementu, které zůstaly na sklíčkách, opatrně setřete vlhkým hadříkem.
Zdá se vám výroba mozaiky příliš pracná? Zhotovte si falešnou!
Takzvaná falešná mozaika působí na první dojem stejně jako ta pravá; ve skutečnosti jde však o jednolitý povrch. Budete potřebovat barvy na keramiku (pokud zdobíte nádobí, kupte odolnější barvy, které se vypalují v troubě) a ostrý nožík, kterým vyškrábete do již zaschlé barvy čáry, oddělující jednotlivé kousky barvy. Vznikne tak efekt mozaiky, na první pohled velmi věrný. Tímto způsobem můžete ozdobit především doplňky složitějších tvarů, na které by se malé střípky lepily pracně.